Kutatási eredmény: jobban félünk a szegénységtől, mint a vírustól
Az erdélyi magyarok 73 százaléka valószínűtlennek tartja azt, hogy elkapja a koronavírust, ugyanakkor több, mint 60 százaléka gondolja azt, hogy gazdasági szempontból őt és családját negatívan befolyásolja a járvány – áll az Erdélyi Online Monitor kutatási eredményeiben.
Az online, nem reprezentatív mintán készült felmérést a kolozsvári SoDiSo Research közvélemény-kutató cég készítette június első felében, és most tették közzé az eredményeket. A kutatás vezetője Barna Gergő szociológus.
Az online kérdőívet több, mint 3000 felnőtt korú erdélyi magyar töltötte ki. A kutatók megjegyzik, hogy bár a felmérés nem minősül reprezentatívnak, úgy vélik, hogy az eredmények jó becslésnek tekinthetők az internethasználó, legalább általános iskolai végzettséggel rendelkező 18–80 éves erdélyi magyar populációra.
Az eredmények azt mutatják, jobban tartunk a járványhelyzet negatív gazdasági következményektől, mint magától a vírustól. A válaszadók 80 százaléka mondta azt, hogy családja vagy közeli ismeretségi körében nem volt koronavírusos eset, 73 százalékuk pedig valószínűtlennek tartja, hogy ő maga elkaphatja a vírust. A válaszadók jelentős hányada, közel 30 százaléka gondolja úgy, hogy nincs is járvány, kitaláció az egész. Ezek után nem kell meglepődni azon, hogy a válaszadók jó része a gazdasági impaktust erőteljesebbnek érzi, mint az egészségügyit. 61 százalékuk úgy gondolja, pénzügyi szempontból negatív hatása lesz az ő és családja számára a járványnak, és mindössze 4 százalékuk gondolja úgy, hogy pénzügyi helyzetük jobbra fordul.
Ugyanakkor nagyon magas a kormány intézkedéseivel szembeni elégedetlenség, mind egészségügyi, mind pedig gazdasági szempontból. Az egészségügyi helyzet kezelésének mikéntjével 71 százalék, a gazdasági intézkedésekkel 82 százalék elégedetlen. A közvélemény-kutatást végző szociológusok szerint a közvélemény radikális megváltozása egyrészt azért van, mert a járvány egészségügyi hatásai alacsony szinten maradtak Romániában. Másrészt a negatív gazdasági következmények felülírták a relatív enyhének bizonyult egészségügyi hatásokat. Ez nem más, mint a hatékony óvintézkedések paradoxonja: a sikeres korlátozások visszatekintve szükségtelennek látszanak – írják a jelentésben a szociológusok.
A kérdőívben a közhangulatra vonatkozó kérdések is szerepeltek. A következtetés pedig az, hogy az erdélyi magyarok nagy valószínűséggel soha nem voltak ennyire borúlátóak az elmúlt évtizedben. A válaszadók csupán 4 százaléka szerint tart Románia jó irányba, a pesszimisták aránya 83 százalék. Arra a kérdésre, hogy Románia milyen problémákkal szembesül jelenleg, a legtöbben a korrupciót jelölték meg, a válaszadók 46 százaléka. Ezt a gazdasági jellegű aggodalmak követik, mint az áremelkedés, a megélhetés költsége, a munkanélküliség, a nyugdíjak helyzete.
A román-magyar etnikumközi kapcsolatok is nagy valószínűséggel a mélyponton vannak, a válaszadók 60 százaléka konfliktusosnak ítéli a román-magyar viszonyt.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2020 június 29, 16:36