A helybeliek lassú és vágyott rombolásának eshetett áldozatul az ördögkúti kastély
Az ördögkúti Bay-kastély romos épületegyüttese nem várta meg a bontást – mert ez a sors várt volna rá. Valószínűleg az utóbbi napok esőzései nyomán omlott össze.
A község elöljáróinak többszöri kérésére tavaly törölték a műemlékek országos lajstromáról, egy 2018-ban végzett felmérés alapján, amely szerint már csak kilenc százaléka állt. Az épület 1990 után maradt gazdátlan és vált romossá. Az államosítás után a helyi mezőgazdasági termelő szövetkezet székháza működött a 19. század közepén, neoromantikus stílusban épített kastélyban.
A Bay-kastély utolsó tulajdonosa Bay Ferenc volt. A szilágysági földbirtokost a román hatóságok felelősnek tartották azért, hogy 1940-ben a faluba bevonuló magyar honvédség vérengzésének 87 román, 6 zsidó esett áldozatul. A háború után távollétében halálra ítélték, a vád szerint a mészárlás felbujtója volt. A faluban soha nem nézték jó szemmel a háborús bűnösnek tekintett Bay Ferenc birtokát. 1990 után többször felmerült, hogy kezdeni kéne valamit az épülettel, de a helyi közösség ezzel soha nem értett egyet.
A kastély összeomlására a Szilágy Megyei Történeti és Művészeti Múzeum kutatója, Horatiu Cocis hívta fel a figyelmet. Szerinte a kastély a helybeliek lassú és vágyott rombolásának esett áldozatul.
„Nyilván a kollektív emlékezetben még él az a véres fejezete a történelemnek és a helyi közösség összes gyűlölete a kastély fele irányult. szóval ezt a gyűlöletet rávetítették egy épületre, egy történelmi szimbólumnak minősülő épületre. A kastély ennek lett áldozata, ezért 1990-től a gazdátlanul maradt kastélyt mindenki hanyagolta, mindenki azt akarta, hogy ez eltűnjön az egyszerű emberektől a polgármesterekig. És ez nem normális. Nem normális az, hogy az évezredes gyűlöletet, egy véres történelmi eseményt Európa véres történelméből rávetítsünk egy épületre.”
A kastélyt most már csak fényképen, vagy azon a 3D szkenneléses felvételen látható, amelyet a zilahi múzeum kutatója, Horatiu Cocis készített a Pixels for Heritage program keretében, múlt ősszel. A történész a kastély összeomlása után is készített drónos légi felvételt. Szerinte ezen jól kivehetően lánctalpas munkagépek nyomai látszanak. Nem tartja kizártnak, hogy az esőzések közben szándékos beavatkozás is történt.
Ördögkút polgármestere, Cristian Oros elmondta: hosszabb távon hasznosítani szeretnék a telket, elképzelhető, hogy a kastély helyén építsék fel a polgármesteri hivatal új épületét.
Riporter: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2020 július 4, 11:15 / actualizat: 2020 július 4, 15:18