Az új kerettanterv egyik áldozata a zene- és rajzoktatás lehet
Úgy tűnik a zene- és rajzoktatás az új kerettanterv áldozata lehet. A minisztériumot törvény kötelezi az óraszám csökkentésre, de még kérdéses, hogy mi az, ami megy, és mi marad.
Vad és ötletszerű kísérletezés, amit tanügyi reformnak csúfolnak már harminc éve – mondja Ercsey-Ravasz Ferenc, a Kolozsvári Rádió komolyzenei műsorainak szerkesztője, muzikológus, aki maga is több évig dolgozott zenetanárként.
Tény, hogy a diákok túlterheltek, és jó ötletnek tűnik a kevesebb óra, de a részletek még kérdésesek. A minisztérium asztalán egyelőre négy munkaváltozat van: egyik a latint iktatja ki végleg, más terv szerint megszüntetnék az osztályozást a vallás, a zene, a rajz és a testnevelés esetében. Egy másik elképzelés szerint az egyik idegen nyelvből, fizikából, kémiából, biológiából, földrajzból és történelemből csökkentenék az óraszámot, a negyedikben pedig a zene és a rajz nem lenne kötelező, a diákok dönthetnek, hogy melyiket választják.
Ercsey-Ravasz Ferenc szerint a többszáz éves irodalmi alkotásokat nem lehet érteni és értelmezni létrejöttük kora, annak gondolatvilága, társadalmi viszonyai és művészete ismerete nélkül:
„Aztán csodálkoznak, hogy a felnövő generációk egyre vadabbak, hogy az érzelmi életük felszínes, hogy szórakozási igényük zsigeri és és durva, hogy kapcsolati világuk tisztán a hormonokra épül. Hát, mit mondjak… amikor kimondják majd, szokás szerint, hogy ezek a mai fiatalok, akkor nézzenek alaposan magukba.”
A parlament tavaly szavazta meg az óraszámcsökkentést, amelyet őszre gyakorlatba kell ültetni. Az úgynevezett törzsanyag tanítását is törvény szabályozza, vagyis vannak tantárgyak, amelyekhez nem lehet nyúlni. Azokkal lehet tehát a csökkentéskor zsonglőrködni, amelyek a törzsanyagon kívül esnek.
Riporter: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2020 augusztus 6, 09:50