Kolozsvári kutatás: mivel érkeznek a trópusi szúnyogok?
Egyedi kutatás zajlik Kolozsváron: a helyi mezőgazdasági és állatorvosi egyetem szakembercsoportja azt vizsgálja, jutnak-e be légi úton trópusi betegségeket hordozó, invazív szúnyogfajták régiónkba.
Ehhez különleges csapdákat helyeztek el a nemzetközi repülőtéren, amelyek tartalmát hetente ellenőrzik.
Olyan vírusokat hordozó szúnyogokról van szó, mint a dengue-láz vagy a Zika. Egyelőre nem fedeztek fel ilyeneket.
Horváth Cintia, a program egyik koordinátora elmondta: Európában az áruk és személyek élénkülő mozgása drámai módon segítette az invazív szúnyogfajták akaratlan behozatalát, ezzel az általuk hordozott betegségekét is. Az ázsiai tigrisszúnyog itteni meghonosodásához például első sorban a használt gumiabroncsokkal és dísznövényekkel folyó kereskedelem járult hozzá.
A repülőgépek utasai is lehetnek akaratlan hordozók: csomagjaikban invazív szúnyogok lapulhatnak, a Dengue- vagy Zika-láz hordozói. Romániában már fedeztek fel ilyen vérszívó szárnyas rovarokat Bukarest, Konstanca, Temesvár, Arad és Nagyvárad zónájában. Ezek érkezhettek Olaszországból, Görögországból de számos más övezetből is.
A kolozsvári felmérő projekt országos premiernek számít – fejtette ki Horváth Cintia. A kutatócsoport 10-12 éve dolgozik ilyen tanulmányokon, első sorban olyan országok trópusi övezeteiben, mint Kenya, Elefántcsontpart, a Közép-afrikai Köztársaság, Libéria, Uganda, Algéria, de kutatnak Romániában is.
Romániában 60 őshonos szúnyogfajta él, ezek közül csupán néhány potenciális fertőzésterjesztő. A leggyakoribb ezek közül a madárvérrel táplálkozó Culex pipiens, amely a nyugat-nílusi láz terjesztője lehet.
actual de cluj
Szerkesztő: kristalybea, 2020 augusztus 14, 10:17