Kalandra fel! – szabadulószoba nyílt a maroshévízi Urmánczy-kastélyban
Családok és baráti társaságok számára, csapatépítő jelleggel ajánlják a kastélyban kialakított szabadulószobát, ahol 60 perc erejéig nyomozhatnak, a szabadulás reményében.
Urmánczy Jeromos örmény származású földbirtokos megrendelésére 1903 és 1906 között épült a maroshévízi Urmánczy-kastély, Giacomuzzi Vigilio (Virgilio) tiroli építész tervei alapján. A kastély államosítása után 1952-ig üresen állt, ekkor a kastélyból és melléképületeiből (a lovarda, az intéző háza, a vízpompa háza) kórház lett. Azóta is sok minden történt az épületben, így a romos melléképületekkel együtt 2009-ben adták vissza a leszármazottaknak.
A kastélylátogatás mostanság maszkban, kisebb csoportokban lehetséges, július közepe óta hétvégenként nyerhetnek belépést az érdeklődők. A részletekről Ambrus Dorottyával, a kastélyt működtető Positive Transylvania Egyesület önkéntesével beszélgettünk, a már most népszerű szabadulószobától indulva.
Mindenki nagyon élvezte a játékot, függetlenül attól, hogy mennyire sikerült boldogulnia a rejtvényekkel. Volt tehát részük élményekben, és voltak olyanok is, akiknek sikerült a játékidő alatt kijutniuk a szobából. Eleve az volt a célunk, hogy ezt a szabadulójátékot kapcsoljuk a kastélyhoz és annak történetéhez, ezért aztán a ’49-es kitelepítéstörténet narratívájára fűztük fel a rejtvényeket. A kerettörténet az, hogy a nemesi család egyik tagja levelet kap, és voltaképpen az ő szobájában zajlik a játék. A rejtvények megoldásán túl néhány alapvető információt is szeretnénk átadni erről a történelmi pillanatról, és azt reméljük, hogy ezáltal felkeltjük a látogatók érdeklődését a kastélyok ügye és története iránt.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 augusztus 24, 16:21