Szabályosan két keréken – alapvető szabályok biciklis közlekedéshez
A karantént követően sokan éreztük úgy, hogy több mozgásra lenne szükségünk, a bicikli/roller pedig a tömegközlekedés kiváltására is remek eszköz lehet. De tudunk vele közlekedni?
A karantén után egyre többen ültek biciklire, illetve Kolozsváron az elektromosroller-kölcsönzők elterjedésével a rollerrel közlekedők száma is megnőtt. Azonban egy idő után egyre több hír jelent meg a szabálytalanságokról, a kiosztott büntetésekről.
A Szabadság napilap ennek apropóján készített egy összefoglaló cikket a legalapvetőbb szabályokról, amelyből kiderül:
„Romániában februárban hoztak meg egy sürgősségi kormányrendeletet, amely a közúti közlekedést szabályozó törvényt módosítja, az ebben található egyik főszabály, hogy elektromos rollert csak 14. életévét betöltött személy használhat és 16 éves korig kötelező a sisakviselés, ha a fiatal éppen úttesten közlekedik. Útitársat nem invitálhatunk magunk mellé a rollerre”.
Illetve egy másik fontos szempont, hogy „elektromos rollerrel csak bicikliutakon szabad közlekedni, annak hiányában pedig csak olyan útszakaszokon, ahol a megengedett maximális járműsebesség 50 km/h”.
Mindenki számára fontos – legyen szó akár biciklisről, vagy elektromosroller-használóról –, hogy ismerje a legalapvetőbb közlekedési szabályokat, így nemcsak saját, hanem más az úttesten/bicikliutakon közlekedő épségét biztosítani tudja.
Arra kértük Rázmán István vezetésoktatót, hogy ismertessen néhány alapvető, biciklisekre vonatkozó szabályt. Beszélgetésünk során többek között szó esik a körforgalmak kétkerekű használatáról, a bicikliutak/úttest helyes használatáról, a sisakviselésről is.
Összeállította: Kristály Bea
Képek: www.unsplash.com
Szerkesztő: kristalybea, 2020 augusztus 24, 14:20