Megvolt a varázsa a Méra Világzenei Csűrfesztivál „könnyű” változatának is
Négy napos koncertsorozat, fotókiállítás és népzenei mesterkurzus szerepelt a Méra Világzenei Csűrfesztivál Lite műsorán. A koronavírus miatt idén maga a fesztivál elmaradt, de a szervezők mindenképp kárpótolni akarták a rajongókat.
Első este, csütörtökön a Nadara koncertezett. A javarészt szászcsávási zenészekből álló Nadara muzsikája az erdélyi vidékhez hasonlóan igazi kulturális olvasztótégely: székely, román, cigány és szász hagyományok ötvöződnek, megtoldva flamenco hangulatokkal, balkáni ritmusokkal. Második este Szilágyi Tóni, szamosújvári virtuóz prímás, énekes, legújabb zenekarának első koncertjére kerül sor. Szombat este a Nightlosers koncertezett; Kolozsvár ikonikus ethno-blues zenekarának nem a mérai csűr volt a legextrémebb fellépő helyszíne, játszottak már barlangban, börtönben, sőt, pszichiátrián is. Vasárnap este a Tokos zenekar koncertje zárta a Mérai Csűrfesztivál LITE kiadását.
A csűrkoncerteken idén csak nagyon kevesen vehettek részt, szigorúan betartottak minden biztonsági előírást – mondja Varga Zoltán, a fesztivál egyik szervezője.
„A hangulata igencsak jó volt, picikét már-már megható, hogy akik eddig együtt mulattak, összefogóztak, együtt táncoltak, azok távolságtartóan, egymástól két méterre ülve hallgatták a zenét, de megvolt a maga varázsa szerintem.”
A koncerteket befogadó régi csűr mellett most már népi mesterségek tanulására, workshopok szervezéséére, népzeneoktásra alkalmas új, korszerű épületsor várja a kalotaszegi Mérába látogatókat. Bethlendi András meséli el az idei LITE kiadás történetét.
„Mikor rájöttünk, hogy a koronavírus miatt ez az idei évben már nem tud megvalósulni a fesztivál, akkor még inkább belevágtunk abba, hogy átalakítsuk ezt a helyszínt. A mérai Szarkateleknek korábban nem volt mosdója, wc-je, most már gyakorlatilag ezeket az igényeket is ki tudja szolgálni egy üzemi épület, illetve műhely tevékenységekre lehetőséget adó multifunkcionális tereket alakítottunk ki.”
A csűrfesztiválon kalotaszegi népzenei mesterkurzust is tartottak. A népzene és néptánc kedvelők között jól ismert tájegység muzsikusaitól, köztük Varga István Kiscsipás vagy Fodor Neti Sándor prímástól lehet megtanulni a legcifrább magyar népzenét, a kalotaszegit.
„A világzenének az egyik alapja az a népzene, és mi nagyon nagy hangsúlyt fektetünk amúgy is amikor, más kiadásokban is a népzenére, van egy népzenei napunk is, szóval mindig kiemelt helye van a népzenének a mi fesztiválunkon, esténként erre mulatunk, és fontosnak tartjuk azt is, hogy kineveljünk egy olyan generációt, vagy kinevelődjön egy olyan generáció, aki, aki majd később akár itt a táncházainkban, a fesztiválon meg tud egy hangszert szólaltatni, muzsikálni tudnak”
– mondta Varga Zoltán.
A kalotaszegi népzenei mesterkurzus mindenki számára nyitott és ingyenes volt, a részvételhez csupán regisztrálni kellett.
Szilágyi Szabolcs összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2020 szeptember 21, 07:56