Plazmatörténet: humanizmus kontra bürokrácia
A koronavíruson átesett személytől származó vérplazma életmentő lehet súlyos koronavírusos betegek esetében. Ám nálunk nem egyszerű a plazmaadás: hétvégén zárva vannak a véradó központok, néhány nap pedig sok beteg életébe kerülhet.
Csűrös Réka pár hete esett át a koronavírus-fertőzésen, most segíteni szeretett volna egy idős betegen, akinek plazmára volt sürgősen szüksége. Elég komoly utánajárás és elhatározás kellett ahhoz, hogy végül sikerüljön is neki.
Mivel az eset sürgős volt, és hétvégén nem tudott plazmát adni a véradó központban, keresett és talált Kolozsváron egy olyan magánklinikát, amely szlogenje szerint részt vesz a plazmaadási kampányban. Szombat reggel rögtön nyitás után már ott volt a klinikán, ahol az összeszaladt négy alkalmazottnak nem kis fejtörésébe került megértenie, hogy mit is keres ott. Mint kiderült, a történet egészen másról szól: a klinikán „lehetőséget adnak” arra, hogy bizonyos vizsgálatokat elvégezzünk, amelyek szerintük ahhoz kellenek, hogy később plazmát adhassunk. Mint utólag a véradó központban kiderült, ezekre a vizsgálatokra nincs is szükség.
Réka nem adta fel és végül hétfőn reggel a kolozsvári véradó központban sikerült vért adnia, amit most Bukarestbe küldenek vizsgálatra, hogy kiderítsék: van-e elég antitest benne ahhoz, hogy hasznos legyen a betegek számára. Az eredmény két hét múlva lesz készen, kedvező esetben ezután adományozhat valóban plazmát.
Bármennyi buktatója is van a plazmaadásnak, megéri végigjárni a bürokratikus lépcsőket, mert életet mentünk vele – mondta rádiónknak Csűrös Réka. Bízik benne, hogy ez a történet hozzájárulhat ahhoz, hogy a hatóságok rájöjjenek: járványhelyzetben rendkívül fontos lenne legalább részlegesen nyitva tartani a véradó központokat.
Riporter: Forrai Szerénke
Nyitókép: giveplasma.ca
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 6, 14:24