Közel a füzikékhez és a vörösbegyekhez is – madárgyűrűző tábor a Chituc-turzáson
Az emberiséget ősidők óta lenyűgözte a madarak vonulása, a jelenség tudományos vizsgálata viszont csak 100 éves múltra tekint vissza.
A megfigyelések fontos helyszínei azok a madárgyűrűző táborok is, amelyeket Romániában a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület végez a Fekete-tenger partján.
A Milvus Csoport 1996 és 1997 őszén szervezett először gyűrűző tábort a Chituc-turzáson, amely a Duna-Deltától délre, a Szinoé-tó és a tenger között helyezkedik el. A tábor már első évben Románia egyik legjelentősebb gyűrűző táborává nőtte ki magát: a 63 napig tartó gyűrűzést 3625 egyeddel zárták. A 73 gyűrűzött faj közül kettőt először jeleztek Romániában: a zöld füzikét (Phylloscopus trochiloides) és a királyfüzikét (Phylloscopus proregulus).
2014-től ismét visszatértek a turzásra, hogy tovább kövessék a gyakori madárfajok vonulási dinamikáját és állománybeli változásait. 2017-ig összesen 135 faj 47 740 egyedét gyűrűzték meg, a leggyakrabban fogott fajok közé tartozott a kis légykapó (Ficedula parva, 5502 egyed), a vörösbegy (Erithacus rubecula, 5321 egyed), a kék cinege (Cyanistes caeruleus, 3495 egyed), a tövisszúró gébics (Lanius collurio, 3316 egyed) és a fitiszfüzike (Phylloscopus trochilus, 3093 egyed).
Az adatokat a Chituc-tábor éves jelentésében teszik közzé, most azonban, három héttel a vége előtt, kíváncsiak voltunk, hogy mi történik éppen a helyszínen. A Chituc-turzási gyűrűzőtáborból jelentkezett be a Hangolóba Kiss Réka, az egyesület munkatársa.
Több mint harminc hálóhoz járunk ellenőrizni óránként, minden madarat kiszedünk a hálóból, és egy-egy gyűrűt teszünk a lábukra, majd elengedjük őket. Reggelente elég jó mozgás szokott lenni, ebben az időszakban gyakoriak a füzikék és a vörösbegyek.
A vonuló fajok feltérképezése közben a fajok létszámának változását, az útközben megpihenők arányát is megismerik a táborban, s végső soron az is kiderül, hogy az adott esztendő mennyire kedvező a madarak számára. Jó hír, hogy önkéntesek jelentkezését várják az október 25-e és 31-e közötti időszakra. Akit érdekel Románia legnagyobb madárvonulás-kutató tábora – esetleg tapasztalata is van, vagy szeretne beletanulni a vadon élő madarak kezelésébe –, írhat Marton Attilának (attila.marton@milvus.ro), aki minden fontos információt megoszt a részvételről.
A Kiss Rékával készített interjú a lejátszóra kattintva hallgatható meg.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Képek: Chituc Ringing Camp
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 8, 14:51