Régi álma teljesült a Varjú Karcsival; hamarosan kötettel is jelentkezik Bertóti Johanna
Színházi nevelési előadással indította idei évadát a Váróterem Projekt Független Színházi Társulat, a Varjú Karcsi című előadást pedig Bertóti Johanna írta. A Kontűrben ez a produkció mellett szó esett arról is, mennyiben más alkotói hozzáállást igényel a zene és a vers, valamint készülő verseskötetéről.
Bertóti Johanna Kolozsváron végzett teatrológia szakon a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház és Televízió Karán, majd Marosvásárhelyen tanult a Művészeti Egyetem drámaírás mesterképzőjén. Jelenleg szabadúszó dramaturgként dolgozik, de foglalkozik műfordítással is, és rendszeresen jelennek meg gyermekversei a különböző folyóiratokban. Koncertjein első körben más alkotók megzenésített verseit adta elő, de aztán egyre több esetben adott hangot saját szerzeményeinek. Ezeket olvashatjuk hamarosan megjelenő könyvében, illetve hallgathatjuk megzenésítve a CD-mellékleten.
“Régi álmom fog teljesülni szeptember 10-én. A Váróterem Projekt társulattal bemutatjuk Varjú Karcsi című gyerekdarabomat, amelynek az első változatát – most számoltam ki – tíz éve írtam meg. Azóta sok változáson és kalandon ment keresztül (többek között egy svédországi drámaíró táborban is megfordult, ahol gyerekdarabok fejlesztésével foglalkoztunk). Most végre elindul színpadi útján. Nagyon köszönöm a Váróterem csapatának, hogy ez megtörténhet”
– írta Facebook-oldalára Bertóti Johanna. A Varjú Karcsi színházi nevelési előadást Visky Andrej rendezte. A történet karaktereihez Gábor Zsófi tervezett jelmezeket.
Varjú Karcsi első osztályos a Schuhubert Zeneiskolában. Szülei nagy reményeket fűznek a gyerek előmeneteléhez, Karcsi pedig szeretne eleget tenni az elvárásoknak. A varjúfiú azonban folyamatosan ellentmondásokba ütközik. Az iskola nem éppen olyan, mint amilyennek képzeli, a tanárok visszaélnek hatalmukkal, a szülei nem pont abban támogatják őt, amit igazán szeret, és bár folyamatosan kérdezgetik őt, ritkán hallják meg mondandóját. Egy idő után pedig nem érti saját érzéseit, reakcióit sem. Ki segít Karcsinak az iskolakezdés káoszában? Ki segít a kisiskolásainknak? A Varjú Karcsi színházi nevelési előadás nem ad egyértelmű válaszokat, viszont elindíthat egy beszélgetést gyerek és felnőtt között, amely során talán megérthetjük egymást.
Egy hosszú folyamat közepén láthattuk az 1-4 osztályos gyerekeknek szánt produkciót. Bertóti Johanna az első verziót még mesteris tanulmányai alatt írta, és az alkotók elmondása szerint a bemutatót követően is szeretnének dolgozni rajta, a gyerekek visszajelzéseit figyelembe véve. A Varjú Karcsi című előadás egyik jelentős velejárója ugyanis, hogy interaktív, a nézők az előadás menetét, és sokszor történéseit is befolyásolhatják, sőt egy adott ponton a teljes produkció leáll, hogy a résztvevők megbeszélhessék a látottakat.
Bár nagyon komoly témákat boncolgat az előadás, legyen szó akár az osztályon belüli bullyingról, a szülő-gyerek közötti kommunikációs zavarról, vagy éppen a megfelelési kényszerről, a Váróterem Projekt legújabb produkciójából mégsem hiányzik a játékosság. Nagyon sokat lendít az előadáson, hogy remekül megírt dalokat adnak elő a színészek, ugyanakkor több olyan játékot is elhelyeztek a produkcióban, amelyeknek a néző is részese.
A lejátszóra kattintva a Kontűr teljes egészében újrahallgatható.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 15, 16:12