Szülés koronavírus idején: mi a módszertan és hol vannak a gyenge pontjai?
A járvány megjelenésekor Romániában létrejött egy olyan, később törvényszinten is megerősített módszertani ajánlás, amely arról szólt, hogy a tünetekkel és/vagy pozitív koronavírus-teszteredményekkel rendelkező anyáktól a szülést követően el kell venni a babát.
Ezekben az esetekben nem engedélyezték a szoptatást sem, az újszülött egészségének megőrzése érdekében. Mivel ezt más nemzetközi szakvélemények nem támasztják alá, és a WHO sem javasolja, több a várandós anyákat támogató civil szervezet kérte az egészségügyi minisztériumtól a módszertan megváltoztatását. Néhány napja megérkezett a módosításról szóló ajánlás, de az érintett civil szervezetek nem teljes mértékben elégedettek az új metodológiával.
“Jó hír a Covid-19-cel fertőzött várandós nők számára: az Egészségügyi Minisztérium lehetővé teszi számukra a szoptatást, vagy a csecsemő anyatejjel történő táplálását. Sőt, a fertőzött és tünetmentes anyákat és csecsemőket a születéstől számított 72 óra elteltével kiengedhetik a kórházból és lakhelyi elkülönítésbe vonulhatnak.” – tették közzé néhány napja az Anyák az anyákért Egyesület (Asociatia Mame pentru Mame) Facebook-oldalán a hírt.
Más civil szervezetek viszont nem teljesen elégedettek a döntéssel. Úgy gondolják, a módosítás szövege sok helyen kétértelmű, így csak az orvosra marad a döntés, hogy elválasztja-e az újszülöttet az anyától.
A márciusban bevezetett szülészeti metodológiát Simon Andreea ügyvéd részletezi, aki maga is részt vett a módosításról szóló kezdeményezés felterjesztésében:
Milyen változtatásokat eszközöltek a szülészeti metodológián? – kérdezte Szabó Béla nőgyógyásztól Rácz Éva. A nőgyógyász elmondta, a császármetszést például nem javasolják automatikusan a fertőzött anyák esetében, csak akkor, ha légzési nehézségekkel küzd.
A jelenlegi helyzetben milyen jogai vannak az anyának, aki fertőzés gyanújával szül? Mit tehet, ha el akarják választani tőle az újszülöttet. Simon Andreea ügyvéd válaszol: amíg az anya tünetmentes, addig a babát odaadhatják neki, illetve szoptathat. Ha tünetekkel rendelkeznek mindketten vagy egyikük, akkor is kérhetik a kiutalásukat. A DSP határozhat arról, hogy köteles-e bent maradni, de ezt is meg lehet fellebbezni.
Kristály Bea összeállítása.
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 29, 16:31 / actualizat: 2020 október 29, 17:43