A korrupció szinonimájává vált tűzeset – öt éve történt a Colectiv-tragédia
2015. október 30-án, este 22 óra 32 perckor másodjára gyúltak meg a Goodbye to Gravity metálzenekar lemezbemutató koncertjének tűzijátékai. 35 másodperccel később már lángokban állt a Colectiv klub mennyezete, és a bent lévő tömeg kétségbeesetten próbált kijutni az egyetlen szűk kijáraton.
35 másodperc – pusztán ennyi kellett ahhoz, hogy az igen gyúlékony szigetelőanyag teljesen lángra lobbanjon.
A tragédia éjszakáján 26-an vesztették életüket, közöttük a zenekar szinte összes tagja. A következő napokban, hetekben még 38-an meghaltak, és közel kétszázan súlyos sérüléseket szenvedtek. A közvéleményre azonnal hatást gyakorolt a tragédia és a mai napig nyomot hagyott rajta.
A Colectiv ugyanis nemcsak egy szórakozóhely neve. Mára a korrupció szinonimájává vált, és nem csak az azonnal elterjedt „a korrupció öl” szlogen miatt. Ezt a tragédia után azonnal kirobbant tüntetéseken máris a zászlójukra tűzték a tiltakozók. Rögtön felmerült ugyanis a gyanú, hogy a klub korrupció által működhetett nemcsak tűzvédelmi engedély nélkül, hanem ennyire veszélyes anyagokkal szigetelve. A befogadóképességnél több embert engedtek be, és rendes vészkijárat sem volt. Gyorsan körvonalazódott, hogy nem egyéni mulasztásról van szó, a tragédia pedig más hasonló helyeken is megismétlődhetne. Sorra derültek ki tűzvédelmi hiányosságok más szórakozóhelyeken, de egyéb intézményekben is. És sorra derült ki több intézmény, köztük a katasztrófavédelem felelőssége abban, hogy mindenfajta elővigyázatosságot ennyire mellőzni lehetett.
A Colectiv utáni tüntetések következtében lemondott Victor Ponta akkori miniszterelnök és teljes kormánya. A klub három tulajdonosát őrizetbe is vették és eljárás indult ellenük. Az elsőfokú ítélet tavaly szüeltett meg, egyenként 11 év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték őket. Valamivel kevesebb, 8 és fél év börtönt kapott Cristian Popescu-Piedone negyedik kerületi polgármester, aki szintén lemondott. És aki a 2020-as önkormányzati választásokon ismét elindult, és meg is választották. A fellebviteli per még zajlik.
A tragédia előtt fél évvel átadott, az égési sérülteket is elvileg korszerű felszereléssel ellátni képes Floreasca kórház problémái is azt követően derültek ki, hogy „technikai okok miatt” nem voltak képesek fogadni a Colectiv sérültjeit. És a használhatatlanságig hígított fertőtlenítőkre, a Hexipharma-botrányra is a Colectiv vezetett közvetve. Az égési sérüléseket szenvedettek egy része ugyanis kórházi fertőzések következtében halt meg.
A Colectiv ugyanakkor nevének jelentésével is is fogalommá vált Közösen, együtt lehet változtatni, illetve mindannyian érintettek vagyunk. Ezt sugallja az idén bemutatott, azonos című dokumentumfilm alcíme is, amely Románia idei jelölése az Oscar-díjra.
A túlélők számára Románia biztosítja az egészségügyi ellátást, életük végéig. A törvényt éppen ma hirdette ki Klaus Iohannis államfő, aki koszorúzott is. Este a járványügyi szabályok betartásával élőláncos megemlékezést tartanak, a résztvevők egymástól négy méterre állva alkotnak összefüggő láncot a Colectiv klub és a bukaresti táblabíróság között.
Sebők Tímea összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2020 október 30, 15:09