RMDSZ Nőszervezet: a nők döntési szabadságának korlátozása nem lehet járható út
„Szükséges az, hogy abban az esetben, hogyha fejlődési rendellenességgel rendelkezik egy magzat, akkor törvényes lehetőség legyen arra, hogy ezt a problémát művi vetéléssel meg lehessen oldani” – nyilatkozta Bíró Rozália, az RMDSZ Nőszervezete elnöke.
A nőszervezet állásfoglalásban reagált a lengyelországi abortusz törvény szigorításának folyamatára. A lengyelországi tüntetések szervezői azoban nem csak a beteg magzatok művi vetélésére szeretnének törvényt.
Múlt héten Lengyelországban a rendszerváltás óta a legnagyobb tüntetés zajlott: szinte négyszázötvenezren tüntettek. A legnagyobb demonstráció szervezője, a Strajk Kobiet (Női Sztrájk) nevű feminista, abortusztilalom-ellenes mozgalom vezetője, Marta Lempart azt nyilatkozta, hogy nem érik be kevesebbel, mint egy népszavazás kiírásával az abortusz teljes legalizálásáról.
Drone footage shows the scale of protests in Poland's capital Warsaw against a court ruling that further limited its restrictive abortion laws https://t.co/AkR7iHNI98 pic.twitter.com/ACTtIBkWYN
— Reuters (@Reuters) October 30, 2020
Az RMDSZ állásfoglalásában kiemelten fontosnak tartja azt, hogy minden nő szabadon dönthessen a saját testét és lelkét érintő kérdésekben, ezért figyelemmel követik a lengyelországi abortusz törvény szigorításának folyamatát. Szolidaritásukat fejezik ki a lengyel nőkkel, és hangsúlyozzák: a nők döntési szabadságának korlátozása sem Romániában, sem a világ más országaiban nem lehet járható út.
Az RMDSZ állásfoglalása kitér arra is, hogy, az, hogy az abortuszt nem lehet szakszerű körülmények között, orvos felügyelete mellett végrehajtani, nem fogja megszüntetni a terhesség-megszakításokat Lengyelországban. A statisztikákból eltűnnek ugyan, de a valóságban több száz, sőt ezer nő fogja alávetni magát szakszerűtlen beavatkozásoknak, amelyek akár meddőséghez is vezethetnek.
Lengyelországban közben Andrzej Duda köztársasági elnök bejelentette, hajlandó enyhíteni a szabályozáson, és törvényjavaslatot terjeszt be, amely mégis lehetővé tenné a magzati rendellenességek esetében a terhesség megszakítását – azokban az esetekben, amikor orvosilag megállapítható, hogy a magzat holtan, vagy előbb-utóbb feltétlenül halálhoz vezető rendellenességekkel jönne világra. A tüntetők azomban ennél sokkal többet akarnak: népszavazást. Ezenkívül jogállamiságot, az igazságszolgáltatás és az Alkotmánybíróság függetlenségét is követelik. A mozgalom felállított egy konzultatív tanács nevű testületet, ami a kormány lemondásáról lenne hajlandó tárgyalni.
Hallgassa meg összeállításunkat az alábbi lejátszóra kattintva:
Riporter: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2020 november 3, 15:06