Jövő télre visszaállhat az élet a normális kerékvágásba az egyik oltásgyártó szerint
Kemény lesz még a mostani tél a koronavírus-járvány szempontjából, de jó esetben már jövő nyáron fellélegezhetünk. Így vélekedett a BioNtech vezérigazgatója, azé a vállalaté, amely a Pfizerrel közösen fejlesztette ki az eddigi legígéretesebb oltást. Eközben hétfő délben egy újabb gyártó jelentette be, hogy 95 százalékos hatékonyságú oltóanyagot állított elő.
Egy héttel ezelőtt közölte a Pfizer és a Biontech gyógyszergyártó csoport, hogy Sars-CoV-2 vírus, elleni oltásuk 90 százalékosan hatékonynak bizonyult a korai vizsgálatokban. A hír még a tőzsdéket is felrázta, de hosszú út áll előttünk a járvány végéig, akkor is, ha a vakcina tényleg sikeres lesz.
Ugur Sahin, a Biontech vezérigazgatója a BBC brit közszolgáltati televízió vasárnapi műsorában beszélt arról, hpgy az új vakcinák már nyárra sokkal jobb járványhelyzetet teremthetnek, jövő télre pedig teljesen visszatérhet az élet a normális kerékvágásba. Ennek azonban a feltétele, hogy minél többen megkapják a koronavírus elleni oltást.
A vezérigazgató elmondta, ha továbbra is minden jól megy, az idei év végén, a jövő év elején megkezdik az oltóanyag kiszállítását. Jövő áprilisig 300 millió adagnál is többet szeretnének forgalomba helyezni, és őszre már jelentős beoltottságot elérni.
Arra még várunk kell néhány hetet, hogy megtudjuk, biztosan működik-e a vakcina. Arról sincsenek még pontos adatok, hogy az idősek esetében, akiknek a legnagyobb szükségük van az oltásra, milyen eredményeket ér el. Kérdéses továbbá az is, hogy mennyi ideig nyújt védettséget. Ez utóbbival kapcsolatban Ugur Sahin azt mondta, nem jelentene gondot az sem, ha időszakosan meg kellene ismételni az oltást.
Hétfő kora délután újabb gyártó jelentette be, hogy közel 95 százalékos hatékonyságúnak bizonyult a vakcinája a kísérletezés harmadik fázisában. Az amerikai egyesült államokbeli Moderna gyártó 30 ezer személyen tesztelte az oltást, felük placebót kapott. Az előzetes eredményt azután jelentették be, hogy a tesztalanyok közül 95-en igazoltan megfertőződtek az új koronavírussal, de közülük 90-en a placebo oltásból kaptak, csupán öten voltak hatóanyaggal beoltva.
Az oltásokkal kapcsolatban további kérdés a mellékhatások megjelenése. A Pfizer-vackina Ugur Sahin szerint eddig enyhe vagy közepes fájdalmat okozott a tűszúrás helyén, illetve néhány résztvevő enyhe vagy közepes lázról számolt be. Az amerikai Moderna oltóanyag néhány tesztalanya rövid ideig tartó fáradságra, fejfájásra és enyhe fájdalomra panaszkodott. Mindkét gyártó azt mondta, eddig semi komoly mellékhatást nem tapasztaltak, ami miatt le kellett volna a tesztelést állítani.
A Pfizer oltóanyagból már az Európai Unió és Nagy-Britannia is rendelt, miközben az utóbbi maga is megkezdte egy vakcina tömeges tesztelését.
Sebők Tímea összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2020 november 16, 15:31