Sajtóklub: újabb „svédcsavarok”, Gergely Tamással
A Stockholmban élő íróval a „második hullámról” s új könyvéről is beszélgetett Mihály István.
Hogyan változott az elhíresült és sok vitát kavart „svéd modell” az elmúlt nyolc, nyolc és fél hónapban, mit hozott a „második hullám”, milyen a mindennapi élet a koronavírus járvány újabb „bedurvulása” idején a svéd fővárosban és vidéken? Miért (és még miben) mások a svédek, mint a többi európai nemzet?
Miként viszonyul a svéd társadalom a bevándorlókhoz? Svédország csak 2015-ben, tehát egyetlen év alatt 162 ezer menedékkérőt fogadott be, s azóta is folyamatosan érkeztek, főleg az arab országokból. A migrációs krízis a kulturális identitásra és a gazdaságra is hatással van, az integráció pedig nem egy sikertörténet. „Sokáig erről nem volt szabad beszélni, de ma már nyilvánvaló mindenki számára.”
Gergely Tamással, a több mint 33 éve Stockholmban élő, brassói származású író-lapszerkesztővel ezenkívül októberben, az Üveghegy Kiadó gondozásában megjelent új kötetéről is beszélgettünk, melyről Láng Zsolt többek közt így írt:
„Gergely Tamás egyetlen szereplője a világ összes rosszát elszenvedi. Ő az, éljen bárhol, Romániától Kambodzsáig, Szingapúrtól Dél-Afrikáig, akit megaláznak, megvernek, kirekesztenek, megkínoznak, elhagynak, becsapnak, megrontanak, kirúgnak, megcsonkítanak, megerőszakolnak és így tovább, és így tovább. (…) Nem szívderítő olvasmány, ez igaz. Hogy mégis ajánlom, annak legfőbb oka, hogy szembesít minket mindazzal, ami körülöttünk történik, és amiről – épp mert nem szívderítő dolgok – hajlamosak vagyunk elfordítani tekintetünket. És nem csupán olvasásra ajánlom ezt a könyvet. Hanem továbbgondolásra is. Sőt, amennyiben színházi ember kezébe kerülne, ajánlom neki a továbbgondolás egyik legérzékletesebb formáját: rendezzen belőle előadást.”
A lejátszóra kattintva a november 16-i, hétfő délutáni élő műsor szerkesztett, rövidített változatát hallgatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 november 17, 13:06