Mint a mesében – online kincskeresés a télbe forduló természetben
Ajtók, ablakok nyíltak ki a télbe csavarodó természet felé, miközben Macalik Kunigunda biológust hallgattuk.
A BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársát a hétvégén tartott tematikus nap apropóján tárcsáztuk, amelynek szervezéséből a Taxonómia és Ökológia Intézet, az Alexandru Borza Botanikus Kert és a Román Madártani Egyesület is kivette a részét.
Az immár negyedik alkalommal megrendezett esemény ezúttal az online térbe költözött: első nap, november 28-án képes összefoglalóval kedveskedtek az érdeklődőknek, másnap előadások hangzottak el a vándorlásról és a téli álomról, majd november 30-án interaktív kincskeresőt tettek közzé.
Izgalmas kaland részesei lehetnek mindazok – életkortól függetlenül –, akik kipróbálják a kincskeresőt. Az interaktív mesében a kis juharlevél mellé szegődhetünk a küldetéseket teljesíteni. Mint kiderül, „a legkisebb levél nyakába vette hát a világot, s a szellő szárnyán útnak indult. Még nem is ért messze, amikor megpillantotta Sün Sanyit az avarban játszani. Közelebb libbent hát hozzá, s odasúgta neki: „Kedves Sün Barátom, ideje egy biztonságos és otthonos búvóhelyet választanod, ahová behúzódhatsz, még mielőtt leesik az első hó.” A mese persze folytatódik, első körben a labirintusban való eligazodásban segíthetünk a süninek. Ha sikeresen vettük az akadályt, megismerkedünk Mókus Mikivel és Mókus Miskával, akik ágról ágra ugrándoznak. A kis levél szól nekik, hogy feladatuk van: bükkmakkot kell gyűjteniük télire.
Négy hallgatónk is bekapcsolódott a projektbe, akik a NECC (Nature Education Community Center) csapatával összeültek virtuálisan, és gyakorlatilag szőttünk egy mesét. Ötleteltünk, elképzeltük, hogy mit szeretnénk elmondani ezzel a tanító mesével. Elkezdtük leírni a gondolatainkat, és kicsidenként mindenki hozzáírta az ötleteit, így állt össze kerek egésszé.
A mérsékelt égövön a szervezetek háromféleképpen élik át a telet. Vannak azok, amelyek aktívan tudnak alkalmazkodni, és egy kis változással ugyan, de hasonlóan élik meg a telet, akárcsak a többi évszakot. Másrészt ott vannak a vándorok, akik a táplálékhiány miatt elköltöznek, harmadrészt pedig a „nagy alvók”, akik inaktív állapotban vészelik át ezt a számukra kedvezőtlen, stresszes periódust. Vándorlás meg alvás… És akkor jött az ötlet, hogy hát ez népmese: hiszen a népmesében is a legkisebb fiú elindul vándorútra, különböző kihívások elé néz, és az álom motívuma is megjelenik.
A teljes interjú meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2020 december 3, 16:25