Sajtóklubban a 70 éves Szávai Géza
Szávai Géza erdélyi származású, Budapesten élő íróval, A Hét egykori szerkesztőjével Mihály István beszélgetett.
Hetvenedik születésnapját ünnepelte december 4-én Szávai Géza erdélyi származású, Déry Tibor- és Illyés Gyula-díjas író, műfordító, kritikus, szerkesztő, a kortárs magyar irodalom egyik legsokoldalúbb, legeredetibb egyénisége.
1979-1988 közt a Bukarestben megjelenő A Hét című lap szerkesztője volt. Nyolc kötete jelent meg Romániában 1988-ig, amikor elhagyta az országot. Azóta Budapesten él, ahol sorra adta ki – ahogy ő fogalmaz, a változatosság jegyében, igézetében – könyveit: regényeket, esszéket, tanulmányokat, meseregényt, karcolatokat, novellákat; sok esetben azt kellene mondanom: besorolhatatlan műfajú, elragadóan olvasmányos és konkrétságukban is mélyenszántóan „elvont” írásait.
Vendégemmel többek közt arról beszélgettem:
– milyen indíttatást jelentett szülőfaluja, a Hargita megyei Küsmöd, a család, az ottani iskola
– hogyan lett belőle tanár, aztán újságíró és „vitriolos” tollú irodalomkritikus
– milyenek voltak az 1970-es évek végén és a „80-as években a romániai magyar sajtó(v)iszonyok
– miért döntött úgy 1988-ban, hogy elhagyja az országot, s milyen kalandok, viszontagságok után sikerült „visszatalálnia” az írói mesterséghez-hivatáshoz Budapesten, ahol kezdetben mindenféle munkát kénytelen volt elvállalni
– hogyan jött létre és milyen különleges „ars poeticaja” van a PONT kiadónak, amelynek ő a főszerkesztője
– honnan és hová „vezet” legújabb, idén ősszel megjelent kötete, a Cérnapóráz?
„… én csakis több (sok) regényből lazán összeálló, folyamatosan kiterjedő regény-együttest írok majd a világról. Ha sikerül – ehhez – eleget élnem. Aki majd beleolvas, azt olyan közérzettel teheti, mintha körbenézne a világban. Így képzeltem tizenhárom éves koromban. És aztán eposz-szerűen hullámzó hosszmetszetet írtam Székely Jeruzsálem címmel, esszéregényt, amely átfogja az életemet és a közösség(em) félezer esztendejét. E hosszmetszetet keresztmetszet követte: Múlt évezred Marienbadban c. regény a polgári Nyugat-Európához visszailleszkedő Kelet-Európa posztkommunista korszakáról. A Csodálatos országokba hoztalak c. regényem a női létezés újabb végletes történetét követi – Amerikától Oroszországig. Természetes összefüggéseiben, teljes kiterjedésében látott világban történik minden… Mint rész az egészre, a több száz oldalas Makámaszútra alcíme a többi regényemre is utal, jelzi „működésük elveit”: „Kisregények és nagyregények az ideiglenes emberi érintkezések zónájából”. Olykor súlyos nagyregényként tűnhet fel (ekként hat) akár a pároldalas történet is.” (Szávai Géza)
A lejátszóra kattintva a december 7-i, hétfő délutáni 55 perces élő műsor rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2020 december 8, 14:20