Tiltakoznak a szabadúszók a segély megadóztatása miatt. Jogosan?
A szabadúszó művészeknek az államtól kapott segély több, mint 40 százalékát vissza kell adniuk adó formájában – írták a szalagcímek az elmúlt napokban. Többen tiltakoznak a visszafizetés ellen azzal érvelve, hogy ez volt az egyetlen bevételük a múlt évre.
A március második felére, áprilisra és májusra kapott pénzösszegről van szó, amely a művészeken kívül olyan személyeknek is járt, akik nem tudták magánjellegű tevékenységüket folytatni a megszorító intézkedések miatt. Az összeg fejenként körülbelül 10 000 lejre rúg, ennek 40 százalékát kell adók és illetékek formájában visszafizetniük.
Újvári Ildikó jogtanácsos, újságíró megkeresésünkre elmondta, hogy azok az engedélyezett magánszemélyek, úgynevezett PFA-sok voltak jogosultak az összegre, akik tavaly nem tudták végezni a tevékenységüket. Az összeget az országos bruttó átlagbér 75 százalékában állapították meg, ami 4072 lej egy hónapra. Ezt az összeget egészében magkapták a szabadúszók, ugyanakkor az sem volt titok, hogy adózniuk kell utána, a munkaügyi minisztérium már akkor jelezte, hogy ez bruttó jövedelemnek számít.
„Az eljárás törvényes. Hogy igazságos-e az nézőpont kérdése. Ha belegondolunk, hogy a magánszférában nagyon sokan dolgoznak minimálbérért, amellett ez mindenképp nagyobb összeg, még az adózás után is. Viszont ha azt vesszük, hogy sokan nem tudták végezni a munkájukat, ezért jóval nagyobb jövedelemkiesésük volt, mindenképpen vesztséget okoztak számukra a járványintézkedések.” – tette hozzá a jogtanácsos.
Újvári Ildikó azt is elmondta, hogy az a forma még nincs kidolgozva, hogy hogyan kell majd az adót visszafizetni.
Hallgassa meg a teljes interjút az alábbi lejátszóra kattintva:
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 7, 16:49