Közös felelősség – mutassanak példát a hitelesnek számító emberek!
Az egymás iránti felelősség fontosságára hívja fel a figyelmet Forró-Erős Gyöngyi pszichológus, mentálhigiénés szakember, a Hargita Megyei Sürgősségi Kórház munkatársa.
Március óta ők is csak előzetes egyeztetés nyomán találkoznak a kórház különböző osztályain lévő betegekkel, hogy a vírus terjedésének ezáltal is gátat szabjanak. Forró-Erős Gyöngyitől elsőként azt kérdeztük, hogyan érzi magát hat nappal azután, hogy megkapta a koronavírus elleni védőoltást.
Teljesen jól vagyok, igazából semmiféle mellékhatást nem tapasztaltam, leszámítva azt, hogy egy olyan 24 órán keresztül fájt még a karom. De az is tűrhető, elviselhető fájdalom volt, még csak borogatnom sem kellett.
A kórházban dolgozó kollégák hozzáállása mellett a pszichológussal azokról a lehetőségekről is beszélgettünk, amelyeket a közösségi médiában többen is igénybe vesznek: például azt, hogy jelzik az ismerőseik, barátaik felé, hogy már megkapták a vakcinát, vagy hogy tervezik magukat beoltatni.
Mi, akik kitesszük a profilképünkre vagy az üzenőfalunkra, hogy már megkaptuk az oltást, befolyásolni szeretnénk azokat, akik követik a tevékenységünket. Ami engem illet, bátorítani is akarok mindenkit, aki hiteles személynek tart, hogy valóban beoltathatják magukat, mert én is megtettem.
Azt, hogy a következő két hónapban – mire márciusban majd a nagyközönség beoltása is elkezdődhet – milyen folyamatok játszódnak le a társadalomban (egymás meggyőzése, befolyásolása, álhírek, hiteles tájékoztatások stb.), egyelőre nem nagyon lehet megjósolni, Forró-Erős Gyöngyi viszont leszögezte: az emberek viselkedése nagyban függ a hatóságok kommunikációjától, „hogy milyen stratégiákkal állnak elő, és mennyire sikerül meggyőzni a szélesebb tömegeket az oltás fontosságáról”. Ennek a folyamatnak az egyik parányi, homokszemnyi része pedig az is, hogy az emberek megosztják egymással a Facebookon, hogy beoltatták magukat.
Fontos, hogy azok az emberek, akik bármilyen kis közösségben hitelesnek és követendő példának számítanak, valóban példát is mutassanak, és ezt fel is vállalják.
Mint mondta, egyenként mindenki felelőssége, hogy mire buzdítja a körülötte élőket – „mindenki a saját sorsával, a saját életével a legjobb belátása szerint azt tesz, amit szeretne; de hogy mit teszünk a másik emberrel, az már hatalmas felelősség”.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 11, 17:12