Pizsamában, kikapcsolt kamerával? – illik vagy sem az online oktatásban
Sok minden múlik azon, hogy a két fél, a diák és a tanár miként tudja segíteni egymást az online oktatás során. Van-e tanulnivalónk ezen a téren? Megsúgjuk: bőven. Mit jelent a netikett?
A szemtől szembeni kommunikáció kedvező velejárója, hogy a felek látják egymást, ezáltal a gesztusaik, mimikáik is segíthetik a megértést. Ugyanez a virtuális világban – és ezen belül a tavaly március óta zajló online oktatás esetében – is érvényes, már ha a befogadók és a közlők látják, hallják is egymást. Ha nem látják, az jelentősen megnehezítheti a párbeszédet. Ez persze csak az egyik olyan tényező, amiről érdemes beszélni, megannyi hasonló is akad, amelyekről mintha kevesebb szó esett volna az elmúlt közel egy évben – pedig talán lenne értelme.
Az elmúlt évben talán már mindent is láttunk: vasalódeszkán úszó tanárt, befőttet eltevő konferencia-résztvevőt, élő műsorba alsónadrágban bejelentkező politikust, és még sorolhatnánk a legszínesebbeket. Ezeket a malőröket egyrészt a technikai ismeretek hiánya okozta, másrészt viszont az, hogy nem tudatosítottuk: egyszerre vagyunk jelen a saját, személyes életterünkben és egy virtuálisan létrehozott térben, ahova közvetítjük a mi valóságunkat – és olyan dolgokat engedünk meg magunknak a cyber térben, amit a valós térben semmiképp. Hiszen ki jönne be pizsamában órára, és ki hozná be a mosatlant, hogy majd később elmosogathasson?
Egyértelmű az is, hogy az online oktatásba más attitűddel és kompetenciákkal érkeztek a digitális bennszülöttek, a diákok generációja, és egész más dolgokat hoztak magukkal a digitális bevándorlók, vagyis a tanárok.
Mindkét oldalon van még tanulnivaló. A tanároknak például érdemes megbarátkozniuk a képhatár fogalmával, de ugyanígy a tikkek kontrollálására is jobban odafigyelhetnének.
A Prohászka-Rád Boróka egyetemi adjunktussal készült interjú az alábbi lejátszóra kattintva visszahallgatható.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 23, 15:48