LEAP – nagy ugrás a kolozsvári fiataloknak
A metropolisz övezet esetében mindig téma a közlekedés nyomorúságos helyzete, a parkolóhelyek és a zöldövezet hiánya, bizonyos kérdések azonban ritkábban kerülnek terítékre. Például az, hogy milyen szükségleteik vannak a kolozsvári illetve Kolozsvár vonzáskörzetében élő fiataloknak.
Melyek lehetnek azok a szervezetek, amelyek megoldást, válaszokat is tudnak kínálni ezekre a szükségletekre? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a LEAP betűszóval jelölt kutatás, amely 2020 januárja és júniusa között zajlott, eredményeit pedig 2021 január közepén ismertették.
A LEAP-ben a Babes-Bolyai Tudományegyetem Politikatudományi, illetve a Közegészségügyi intézete, a Kolozsvári Kulturális Központ és a PONT Csoport partnerségében most egy olyan kutatás született, amely konkrét javaslatokat is tesz arra, hogy a fiatalok szükségleteit hogyan lehet kielégíteni szakpolitikai, vagy egyéb jellegű intézkedések révén. Ezek a javaslatok nemcsak szavak maradnak egy honlapon, bár a www.leapcluj.ro oldalon bárki számára hozzáférhetők, hanem a 2021-2030-as periódusra vonatkozó kolozsvári Integrált Városfejlesztési Tervbe is bekerülnek.
A LEAP projekt ismertetője szerint az elmúlt években Kolozsvárt a kísérletező és innovatív megközelítések jellemezték, ezáltal meghatározta a regionális és nemzeti tendenciákat az elsősorban a fiatalokra koncentráló részvétel és a városi innováció területén. Míg Kolozsváron – és általában véve a kolozsvári metropolisz övezetben – egyre szaporodnak a fiatalokat célzó önálló kezdeményezések, ezek sokszor nagyon különböznek egymástól, és nem jelennek meg pontosan a közérdekű adatok között. Ezt a hiányt próbálta felmérni és részben pótolni ez az átfogó kutatás, amelyben érintették az oktatás, az egészségügy és a jólét terén tapasztalható fejlődési egyenlőtlenségeket is. Emellett feltérképezték azokat az érdekelt feleket, angol szóval stakeholdereket, amelyek valamilyen választ képesek adni a felmerült igényekre. Nagyon sok szervezet foglalkozik valamilyen módon fiatalokkal, de a munkájuk nem biztos, hogy keresztezi egymást. Így a kutatás eredménye egyfajta katalógusa is ezeknek a szervezeteknek, akik így össze is kapcsolódhatnak.
A projektről Farkas Andrással, a PONT Csoport stratégiai igazgatójával beszélgetettünk. A kutatás módszertanáról pedig Péter László szociológust kérdeztük, aki szakértőként vett részt a projektben. A teljes összeállítás az alábbi lejátszóra kattintva meghallgatható.
A svájci székhelyű Botnar Alapítvány által támogatott LEAP projekt célja tehát egy átfogó, multi- és interdiszciplináris felmérés a kolozsvári nagyvárosi fiatalok igényeiről és lehetőségeiről. A leapcluj.ro honlapon egy angol nyelvű adatvizualizáción kulcsszavak mentén néhány kattintással könnyen áttekinthetjük, hogy milyen hiányosságokat azonosítottak be, és ezekre mit javasolnak. A kutatási jelentés pedig három nyelven, magyarul, románul és angolul is elérhető.
Szerkesztő: Gergely Zsuzsa, riporter: Sebők Tímea
A felhasznált illusztrációk a LEAP projekthez készültek, de külön sorozat részét képezik, a kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetem (UAD) diákjainak alkotásai.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 január 27, 18:35