Komposzttörvény: hogyan is működik?
Klasszikus romániai séma alapján lép érvénybe a komposzttörvény: a nagy büntetések híre kerül előtérbe, a gyakorlatba ültetéséről alig esik szó.
Február huszadikától tilos lombot, avart kerti hulladékot égetni, helyette komposztálni kell. A büntetés magánszemélyek esetén 400 és 800 lej, jogi személyek esetében 10.000 és 20.000 lej között mozog.
Romániában elvileg január elseje óta kötelező a komposztálás a lakosság számára, a szelektív gyűjtés elmulasztásáért pedig pénzbírság jár. A törvény azonban csak február huszadikától érvényes, akkorra telik le a hivatalos közlönyben való megjelenésétől számított fél év. A még tavaly nyáron elfogadott jogszabályról mostanig alig lehetett hallani, pedig az európai uniós normákra épülő törvény szerint minden háztartásban külön kell gyűjteni a hulladék komposztálható részét. Városon a hatóságok kell megoldják az elszállítást, vidéken inkább az otthoni komposztálást bátorítja a törvény.
Az Európai Unió akár napi 200 ezer euróval büntetheti Romániát a hulladékgazdálkodási infrastruktúra kialakításának elmulasztásáért. Most a hulladékok alig 14 százalékát hasznosítják újra, az uniós elvárás szerint ennek a mutatónak már 50 százalékosnak kellene lennie.
A törvényhozók a jogszabály alkalmazását a helyi közigazgatásokra bízták, a gyakorlatba ültetés mikéntjét mindenkinek magának kell kitalálnia. A jogszabály a lakosság számára teszi kötelezővé a lebomló háztartási hulladék komposztálását és tiltja meg az égetést. Természetesen, a komposztálás sokkal jobb, mint az égetés.
Kovács Csongort, a Zöld Erdély Egyesület elnökét, valamint Varga Rudolf kertészt is megkérdeztük az alábbi lejátszóra kattintva meghallgatható összeállításunkban.
Szilágyi Szabolcs összeállítása.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 1, 13:48