Európai rákellenes terv – „a betegség terhe miatt és gazdaságilag is halaszthatatlan volt”
A rákellenes világnap előestéjén, tegnap mutatta be az Európai Bizottság a rák elleni küzdelemre irányuló európai tervet, amely az Ursula von der Leyen vezette Bizottság egyik fő egészségügyi prioritása, az erős európai egészségügyi unió egyik kulcsfontosságú pillére.
„2020-ban az Európai Unióban 2,7 millió embert diagnosztizáltak rákkal, és további 1,3 millió ember, köztük több mint 2000 fiatal vesztette életét rákbetegségben. Ha nem teszünk most határozott lépéseket, a rákos megbetegedések száma 2035-re várhatóan 24%-kal fog nőni, és ezzel az EU-ban a rák válik a halálozások fő okává” – olvasható a bizottság honlapján közzétett jelentésben.
A terv jelentőségéről Dégi László Csaba pszichoonkológussal, a Nemzetközi Pszichoonkológiai Társaság és az Európai Rákszervezet igazgatójával beszélgettünk.
Halaszthatatlan volt az európai rákellenes terv, egyrészt a betegség terhe miatt. Ez a teher, amit az érintettek átélnek, illetve amivel szembe kell nézniük egyedül, ez egyszerűen elfogadhatatlanul sok volt. Halaszthatatlan volt gazdasági szempontból is. Becslések szerint a daganatos betegségek, elhalálozások globális gazdasági hatása évente meghaladja a 100 milliárd eurót Európában. Ez az 5,1 milliárd eurós összeg voltaképpen keretösszeg, amiből célzottan tulajdonképpen 1,2 milliárd eurót lehet kimondottan azon kezdeményezések finanszírozására fordítani, amelyek a daganatos emberek életét megkönnyíthetik.
A rákellenes terv négy fő cselekvési terület köré szerveződik, 10 kiemelt kezdeményezéssel és több támogató intézkedéssel. A megelőzés mellett a rák korai felismerése, a diagnózis és kezelés, valamint a rákos betegek és a túlélők életminőségének javítása egyaránt szerepel a tervben.
Ezekről is szót ejtettünk Dégi László Csaba pszichoonkológussal. A beszélgetés a lejátszóra kattintva visszahallgatható.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 4, 14:37