Mert beszélnünk kell róla. Daganatos történetek a Kolozsvári Rádióban
2000 februárjában Párizsban tartották az első rákellenes világkongresszust. A résztvevők február 4-én történelmi dokumentumot írtak alá, amely világméretű összefogásra szólított fel a kór ellen.
A Párizsi Chartát a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar küldöttei látták el kézjegyükkel. Ennek emlékére nyilvánította a kongresszus február 4-ét rákellenes világnappá.
Az idei világnap a bezártság jegyében zajlik. Nem szerveznek közös megmozdulásokat a betegszervezetek, közös sportolásokat a támogató vagy túlélő-csoportok. Mindenkit arra biztatnak: mozogjanak. Vagyis: sétáljanak vagy fussanak 30 percet, ha más nem megy, hát tegyenek egy kört a tömbház mellett, sétáljanak egy saroknyit.
A Sétatérben sorozatot indítunk útjára. Minden hónap elején, egy egész műsorral próbálunk segíteni abban, hogy békésebben éljünk együtt korunk egyik legádázabb betegségével, a rákkal. Közreműködnek a Babes–Bolyai Tudományegyetem Pszichológiai Tanácsadás és Beavatkozás mesterképzésének hallgatói, valamint pszicho-onkológia tanáruk, dr. Dégi László Csaba, akinek biztatására és szakmai irányításával az elhangzó felvételek elkészültek. Vele is – és más szakértőkkel is – többször beszélgettünk már a betegségről, főleg annak lelki oldaláról, és – egyik személyes kedvenc témámról – a túlélésről. Most mindezt sorra vesszük, mint az iskolában, vizsga előtt. Sok esetben azok is találhatnak majd nekik szóló üzenetet, akiket ez a kór mindeddig elkerült, és környezetüket sem érintette. Talán elfogadás-leckék lesznek ezek: ha valakinek fején kendőt vagy ómódibb parókát látunk, nem fogjuk már megbámulni. Inkább átöleljük, még ha csak gondolatban is.
A műsor tartalmából:
– Miért fontos tanítani és tanulni az onko-pszichológiát – vagy pszicho-onkológiát –, amely abban próbál segíteni, hogy el tudjuk viselni a diagnózis közlésével járó megrázkódtatást, a bűntudatot, a kezeléssel és a megbélyegzéssel járó nem csak testi, néha sokkal inkább lelki fájdalmakat? A tantárgy-gazda, Dégi László Csaba egyetemi oktató válaszol.
– Melyek a betegség által kiváltott elsődleges gondolatok, érzelmek, valamint a társadalom által hozzátapasztott üzenetek? Czicze Dórával beszélgetünk.
– Hogyan tudja meg a beteg a diagnózist, miért fontos elmondani a betegnek, hogy beteg? Hetényi Tamás mesterképzős hallgató, mentős osztja meg élményeit.
A teljes műsor az alábbi lejátszóra kattintva meghallgatható.
Szerkesztő, házigazda: Rácz Éva
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 4, 08:59