Nem bántja a szemét?
Romániában pár napon belül, február huszadikától ténylegesen életbe lép a komposztálható anyagok törvénye. Ennek kapcsán az e heti Sétatérben annak néztünk utána, hogy mi történik egy szelektíven gyűjtő szeméttelepen; milyen büntetés jár a komposztálás elmulasztásáért, és hogyan telik a kukás egy napja?
Az újrahasznosítás alapját jelentő szelektív hulladékgazdálkodásban, az uniós statisztikai intézet, az Eurostat rangsorában Románia az utolsó előtti helyen áll: a háztartásokból kikerülő szemétnek csupán 11 százalékát dolgozzák fel. Az uniós átlag ennek több mint négyszerese: 47, 2 százalék.
Az újrahasznosítás éllovasa Németország. Ott a hulladék valamivel több mint kétharmadát újrahasznosítják. A második helyen áll Szlovénia, majdnem 60 százalékkal, megelőzve Ausztriát a maga 58 százalékával. Az Eurostat első tíz helyezettje között főleg fejlett észak-európai államok vannak még.
Az egykori szocialista országok közül kiemelkedik Litvánia. Ott a szemét picivel több mint felét dolgozzák fel. Szomszédaink közül, Magyarországon 37 és fél százalék, Bulgáriában pedig 31 és fél százalék az újrahasznosított hulladék aránya. Romániánál gyengébben Málta hasznosít újra. Mi a hulladék 11 %-át, ők viszont csak 6 és felet.
A műsor tartalmából:
* Ahogy felnőnek a gyerekek, egyre inkább látják ők is, hogy a szeméthegyek között az életünk egyre inkább visszaszorul, és a természetben eldobált hulladék is árt. S egyszer csak azt látjuk, hogy egy csapat fiatal elindul, hogy például megtisztítsa a marosvásárhelyi Poklos-patak partját. Az akcióban résztvett fiatalokat Biró Noémi újságíró-hallgató arról is kérdezte: szerintük mi ma a legnagyobb gond a szemeteléssel.
* Gondolkodtak már azon, milyen lehet egy szemetesautón dolgozó munkás napi programja? Társaival együtt, ők hogyan látnak minket, akiktől nap mint nap elhordják a szemetet? A marosvásárhelyi Salubriserv munkatársával, Demeter Jánossal, Lukács Krisztina újságíró-hallgató beszélgetett.
* A szemétdomb ma már a rendetlenség szinonimája. Pedig ha kilátogatnánk egy korszerű szeméttelepre, akkor látnánk, hogy ott márpedig rendnek kell lenni! Évek óta vezeti Szilágy megyében a Debren melletti szeméttelepet Nemes Ervin. Vele Megyesi Helga újságíró-hallgató beszélgetett.
* Vidéken élőket talán nem kell tanítani a komposztálásra. Városlakóknak pedig jó hír lehet, hogy ott az önkormányzatnak kell megoldania a komposztálható anyagok begyűjtését, elszállítását. Szilágyi Szabolcs összeállítása.
A teljes műsor az alábbi lejátszóra kattintva meghallgatható.
Szerkesztő-házigazda: Rácz Éva
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 18, 10:03