Ragaszkodni a változóhoz – a Kerekes LIVE:WATER koncertfilmjének felvételeit hallgatjuk a Színesben
Hogyan válik egy helyszín öntörvényű zenei rendezővé? Az egri Török Fürdő 200 ezer darab aranyozott mozaikkal burkolt kupolája alatt forgatott koncertfilmet a Kerekes Band.
Az alkotó ember folyamatos belső igénye a változás, erre a hívásra válaszol a magyarországi Kerekes Band életműve is. A csapat bebizonyította, hogy több mint 25 éves fennállásuk során egyaránt tudnak önazonosak lenni az autentikus magyar zenében, a világzenében, ethno funkban, rockosabb hangzásokban. Koncertjeik energiaszintje a rockban lelhető fel leginkább, hangzásukban megkerülhetetlen a folk a furulya és más népi hangszerek miatt.
Nemrég egy újabb rétegét ismerhették meg rajongóik a Kerekes stílusának. Az egri Török Fürdőben forgattak koncertfilmet, amelyben a zenekar – szokásától eltérően – teljesen akusztikus hangszerelésben jelentkezett.
A Kerekes 1995-ben alakult Egerben, kezdetben autentikus népzenét játszottak, gyakran keltek útra, hogy eredeti környezetükben tanulhassák a magyar dallamokat. Sokáig a táncházak állandó résztvevői, sőt saját esteket is tartottak, de idővel el kellett ismerniük, valami másra is vágynak, ami a zenét illeti. Így lett a Kerekes együttesből, Kereskes Band. 2006-ban megjelentetik Pimasz című lemezüket, amely eltávolodik az autentikus zenétől, önálló szerzeményeket tartalmaz. Hangzásban viszont legalább annyira ered a hagyományos pásztorzenéből, mint a rockzenéből. Innentől kezdve nincs megállás. A Kerekes Band meghódítja a világzenei szakmát, a brit Songlines Magazine beválasztotta a Pimasz lemezt az év legjobb világzenei albumai közé, sorra kapják a fesztiválfelépésekre való felkéréseket. A Kerekes bebizonyította, hogy a furulya is lehet nagyszínpados hangszer, koncertjeik valóságos rock showként értelmezhetők. Ha valaki volt már koncertjükön biztosan őrületes hangulatról számol be.
Ehhez képest az egri Török Fürdő 200 ezer darab aranyozott mozaikkal burkolt kupolája alatt valami teljesen más csendült fel a Kerekes előadásában. A zenék hangulatát a helyszínhez igazítva állították össze: áthangszerelt saját számok mellett belső-ázsiai, kaukázusi és török dalokat is hallhatunk.
Színesben műsorunkban, csütörtökön este 8 órától, ez a felvételt hallgatjuk, illetve a Kerekes két alapítójával Fehér Viktorral és Fehér Zsomborral beszélgetünk többek között arról, mennyire volt nehéz átlényegülni a rockos, zúzós Kerekesből, ahhoz, hogy a Török Fürdőben tapasztalt hangzást elérjék?
Az interjú meghallgatható már most, a lejátszóra kattintva.
Ízelítőnek pedig hallgassák meg a Tűz lángja c. dalt, amely eredetileg a Kerekes Pimasz c. albumán jelent meg 2006-ban.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 24, 16:57