Tesztarányos fertőzöttségi rátát kérnek polgármesterek – megoldható lenne?
Temesvár és Kolozsvár után Gyulafehérvár polgármestere is nehezményezi, hogy padlón a város gazdasága, mert a sok elvégzett teszt miatt folyamatosan vörös zónába kerül a város, így zárva marad minden.
Gabriel Pleşa gyulafehérvári polgármester szerint egyenesen nevetséges az, hogy zöld forgatókönyvvel „jutalmazzák” a keveset tesztelő városokat, a sokat tesztelőket pedig bezárással „büntetik”.
Néhány héttel ezelőtt Temesvár polgármestere, Dominic Fritz, aztán Emil Boc kolozsvári városvezető is felszólalt az ügyben. Utóbbi szerint ha a helyzet még sokáig tart, padlóra kerül Kolozsvár gazdasága. Vörös besorolás alatt ugyanis zárva maradnak a kulturális intézmények, a vendéglátóipari egységek benti terei és a végzős diákok is otthonról tanulnak.
Emil Boc szerint Kolozsvár saját sikerének let az áldozata, és szerinte az elvégzett tesztek számának arányában kellene kiszámolni a fertőzöttségi rátát. Az egészségügyi minisztériumból érkezett ugyan válasz a felvetésre, de az inkább vállonveregetés számba ment: nagyjából azt írták, hogy a sok tesztelés kifejezetten jó, mert a valós értékeket tükrözi, és máshol is így kellene tenni.
Az elöljárók szerint másként, igazságosabban kellene számolni De vajon van-e megoldás és igaza van-e a polgármestereknek abban, hogy változtatni kellene az algoritmuson? Jogos-e a polgármesterek háborgása? – kérdeztük László Attila szenátort, az RMDSZ egészségügyi szakpolitikusát.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 február 24, 13:58