Iskolai szexuális visszaélések – nem lehet eleget beszélni róluk, de tenni is kell ellenük
Aligha lehet eleget beszélni az erőszakról, valamint annak negatív következményeiről – legalábbis ezt mutatja az a valóság, amely nap mint nap körülvesz bennünket.
Ott van a családban, a munkahelyen, az iskolában. A családon belüli agresszióról (és ezen belül a nők elleni erőszakról) szerencsére egyre több szó esik mostanság, persze ez is relatív, mindig lehet többet, jobban tenni.
László Éva pszichológus tapasztalatai szerint a hiteles élménybeszámolók, a vallomások nagyon sokat nyomnak a latban – ennek ellenére „immár több mint húsz éve mintha újra meg újra elő kellene hozni és bizonyítani kellene, hogy létezik az agresszió jelensége”. Ami a családon belüli erőszakot illeti, most már a „második lépcsőfokról” lehet indulni – tehát nem az elsőről, hogy többen is megkérdőjeleznék a létezését –, vagyis már a hogyan, mit tudunk tenni kérdések is inkább előtérbe kerülnek. A szakember úgy véli, az iskolai bántalmazás esetében a tanár–diák és a szülő–tanár kapcsolatot érintő vonatkozásokat mostanság kezdjük inkább beemelni a közbeszédbe.
Az érintettek a megyei szociális és gyermekvédelmi intézetekhez is fordulhatnak, ezek listája megtalálható ide kattintva. A felnőttek kiskorúakkal folytatott szexuális tevékenységét bünteti a törvény. Ha az illető tanár, az súlyosbító tényező (Büntető Törvénykönyv 220-as és 221-es cikkelyei).
A László Éva pszichológussal folytatott beszélgetésünk meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 10, 16:14