Édes, mint a méz, vagy hamis, mint a méz?
Románia és Magyarország igazi nagyhatalomnak számít, ami a méztermelést illeti. Előbbi nagyjából 45 millió dollár értékben exportál mézet, utóbbi, vagyis Magyarország ennek a dupláját, ezzel a 8. helyet foglalva el a világ legnagyobb mézexportőrei között.
Kína azonban ezen a téren mindenkit leköröz, és ennek kapcsán figyeltek fel a szakértők arra, hogy Kína sokkal több mézet exportál, miközben a kaptárak száma csökken. A kínai méz egy jó része hamisítvány, az Európába importált mézek 50%-a pedig innen érkezik. Millárdos piacról van szó, a kínai méz sokszor maláj, vagy hamis származási dokumentumokkal érkezik nyugatra. De hogyan lehet leleplezni a talmit?
Bár kutatott a téma, de még nagyon sok az ismeretlen a méz minőségellenőrzésének a területén, ugyanis a csalók egyre találékonyabbak. Mézből sincs két egyforma, így akár bonyolult laborvizsgálatokkal is meglehetősen nehéz megmondani, hogy igazi-e vagy hamis az a méz, amit eszünk.
Szakértők szerint az Európai Unió piacát valósággal ellepi a hamis méz, 5 éve a mintavételek 14 százalékánál kimutatták, hogy hamis méz került be a piacra, azt viszont, hogy hány esetben nem tudták leleplezni a hamis árut, csak találgathatunk. De ilyen téren nem állnak jobban az olyan piacok sem, mint a svájci, vagy a norvég, ahol a lakosság nagyobb arányban enged meg magának prémium termékeket. Ebben a két országban egy vizsgálat során kiderült, hogy a mézek 20%-a keverék volt, vagy hozzáadott cukorszirupot tartalmazott.
Nem minden méz, ami annak látszik – mondja Bodor Zsanett táplálkozástudományi szakember, akit a mézek minőségi ellenőrzéséről faggattunk, de a manapság nagyon trendi manuka mézre is kitértünk a szakértővel.
Beszélgetőtárs: Varga-Mihály Márton
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 12, 17:16