Felemás zokniban, közelebb egymáshoz – összefogás a Down-világnapon
Kemény munka és alázat előzte meg az olimpiai sikereket – mondta rádiónknak a székelyudvarhelyi Veress Erna Down-szindrómás úszó, aki Vincze Loránt európai parlamenti képviselőt választotta az EUfortrisomy21 projektjében.
Március 21. a a Down-szindróma világnapja, amelynek célja a figyelemfelhívás, a megértés növelése, valamint annak segítése, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet. Ennek jegyében, a 3 darab 21-es kromoszómát jelképező dátumon és az azt megelőző napokban 2006 óta világszerte tartanak különböző eseményeket és találkozókat azok az egyesületek, amelyek a Down-szindrómával élő gyermekeket és felnőtteket képviselik.
Magyarországon például, a Rejtett Kincsek Down Egyesület szervezésében idén közel 60 művész, sportoló és közéleti szereplő húz felemás zoknit a Down-világnap apropóján, köztük Gyurta Dániel, Lackfi János, Ónodi Eszter, Kapás Boglárka, Miklósa Erika és a Bagossy Brothers Company.
A nemzetközi összefogás a járványhelyzet okozta bezártság közepette sem marad el: az EUfortrisomy21 elnevezésű közösség kezdeményezésére ma délután online konferenciát tartanak, ahol a résztvevők arra keresik a választ, hogy mit tehet Európa a 21-es triszómiával élő gyermekek, fiatalok, felnőttek életének szebbé tételéért. A kezdeményezés másik vonulata az a projekt, amelyhez döntéshozó európai politikusok, többségében európai parlamenti képviselők csatlakozhattak: ennek részeként a törvényhozók a származási országukban élő Down-szindrómás személyekkel ismerkedhetnek meg, hogy aztán valamilyen formában a világnapot is együtt ünnepeljék.
A projektbe a székelyudvarhelyi Veress Erna is bekapcsolódott, aki két évvel ezelőtt egy arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel térhetett haza az Abu Dhabiban megrendezett Speciális Olimpiai Játékokról. Társaként Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselőt választotta, akivel már közös plakátjuk is megjelent az EUfortrisomy21 Facebook-oldalán.
A 33 éves bajnok számára, mint mondta, „kinyílt előtte egy ajtó”, amikor 24 éves korában a Pro Down Alapítvány úszó tanfolyamot szervezett. Stefán András segített abban, hogy Erna megszeresse a vizet, majd országos versenyeken vett részt. 2019-es olimpiai részvételét kemény munka és alázat előzte meg.
Édesanyja, Veress Anikó, a székelyudvarhelyi Pro Down Alapítvány vezetője felidézte, hogy lánya számára a három érem élete legszebb születésnapi ajándéka volt. „Boldogan és büszkén mondja mindig, hogy neki ezt sikerült elérnie, korábban mindig arról álmodozott, hogy egyszer olimpiai bajnok lesz.
A kettejükkel folytatott beszélgetésünk meghallgatható a lejátszóra kattintva.
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő örömmel fogadta az EUfortrisomy21-től kapott felkérést, és bízik abban, hogy mielőtt sikerül személyesen is találkozniuk Ernával.
Nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon sokat számít egy mosoly, egy kedves szó, egy beszélgetés, amely valóban egyenlő embertársként kezeli a különleges embereket. A beszélgetés során kiderül majd, hogy ezen túl még mivel lehet segíteni. Ami a társadalmunkat illeti, valóban sokfélék vagyunk, és a Down-szindrómával élőket arra kellene segítenünk, hogy önálló életet tudjanak élni. Hiszen számukra is ez jelenti a teljes értékű életet, és a közösség számára is az a legjobb, ha ők is értékalkotó, kereső részei lesznek a társadalomnak.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 március 18, 16:59