Test–lélek–elme: egyensúlyban az egészséges életmódért
Az egészség világnapján „mindentől mentes” ételek és zsírok fogyasztásáról, valamint vegetáriánus és vegán életformáról is beszélgettünk Papp Evelin dietetikussal.
Nagy igazság, talán már nagy közhely is, hogy többnyire olyankor kezdünk el odafigyelni magunkra, az egészségünkre, amikor valamilyen betegség jelentkezik. Változni látszik-e mostanra ez a gyakorlat? – kérdeztük a szakembertől.
Praxisom során is megfigyeltem, hogy több az olyan páciens, aki bizonyos betegséggel érkezik hozzám, és nagyon kevés az egészséges ember. Az emberek nem szabják meg a prioritásaikat, és előbb-utóbb, hogyha nem szakítunk időt az egészségünkre, akkor később kénytelenek leszünk időt szakítani a betegségünkre. Fontos a prevenció, a megelőzés: olyan lépések sorozata, amelyek minimalizálják egy betegség kialakulását vagy enyhítik a tüneteket.
Az egészséges életmód kialakítása leginkább a test-lélek-elme egyensúlyán alapszik, és ezek nem léteznek egymás nélkül. Egy egyén életmódváltása nemcsak az elfogyasztott ételektől függ, hanem azoktól a tevékenységektől, gondolatoktól is, amelyek nap mint nap körülvesznek minket.
Papp Evelin szerint egy egészséges életmód és egészséges táplálkozási szokások bevezetése során nem kell valakinek órákat töltenie a konyhában: akár 5-10 perc alatt is elkészíthetünk egy zabkását vagy egy salátát, és egy rántotta elkészítése sem túl időigényes. Úgy véli, nem az a lényeg, hogy úgymond fancy ételeket fogyasszunk, több fogással, amelyek elkészítése több órát venne igénybe – hanem az, hogy a lehetőségeinkhez mérten olyan szokásokat vezessünk be, amelyek az egészségünket szolgálják. Ez pedig egyéntől függ: van, akinek több ideje van, másoknak kevesebb, a tanácsadások alkalmával lehetőség nyílik megbeszélni azt is, hogy kinek mi az ideális.
Beszélgetésünk meghallgatható az alábbi lejátszóra kattintva.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 április 7, 16:53