Eljut-e hozzánk az új típusú koronavírus indiai mutánsa?
Vajon mit hoz a május elseje, illetve az ortodox húsvét időszaka utáni periódus vírusfronton? Számítottak-e a szakemberek a túl hamar bekövetkezett oltási kedvetlenségre?
Dr. Fejér Szilárd kémikus-kutató azt mondja, ő azt saccolta, nyár elejéig lineárisan jelentkeznek az emberek oltásra – arra, hogy ha nem is növekszik, de nem csökken a beoltottak száma. Ez a negatív visszhangok miatt hamarabb bekövetkezett.
A kutató ugyanakkor sokkal rosszabbra számított a harmadik hullám intenzitását illetően. Valószínű, hogy ez az enyhébb hullám annak köszönhető, hogy sikerült felszámolni azokat a gócpontokat, ahonnan erőteljesen terjedt a vírus: a kórházakat és öregotthonokat. De nem szabad hátradőlni, főleg azért, mert a halálozások tekintetében ez a hullám kicsit sem kisebb az előzőnél, csak sokkal kevesebbet tesztelnek – véli
Eljuthat-e hozzánk az indiai mutáns variáns?
„Mivel Indiának nagyon jó kapcsolatai vannak az Egyesült Királysággal, nagy a forgalom a két ország között, ezért oda előbb-utóbb eljut, ezzel együtt pedig Európába is. Amit viszont nem tudunk, az az, hogy ez a mutáns jobban terjed-e vagy jobban ki tudja-e kerülni az immunrendszert az eddigi variánsoknál”
– mondja Fejér Szilárd.
Az indiai mutánst elsősorban az hívta életre, hogy januárban az ország azt hitte, túljutott a nehezén, és túl korán oldották fel a korlátozásokat; többmillió ember részvételével szerveztek rendezvényeket.
Dr. Fejér Szilárd szerint nálunk is stagnálás vagy esetszám-emelkedés várható az ortodox húsvétot, május elsejét követő periódusban.
Arra a kérdésre, hogy lesz-e negyedik hullám, az kutató azt válaszolta, hogy ősszel biztosan számíthatunk rá, azáltal, hogy többet tartózkodunk majd zárt környezetben és biztos, hogy nem lesz meg addig a nyájimmunitás.
Riporter: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 április 27, 13:22