Kezdődik a cannes-i filmfesztivál
Elkezdődött a 74. cannes-i filmfesztivál – a mozgóképes világ idei legjelentősebb eseményét szigorú járványügyi szabályok mellett szervezték meg.
A járvány miatt tavaly elmaradt, idén pedig két hónappal elhalasztott cannes-i filmfesztivál az első olyan nagy nemzetközi kulturális esemény, amelyet hagyományos módon, az alkotók és a szakmai közönség személyes részvételével rendeznek meg.
Idén a magyar vonatkozású filmek közül Enyedi Ildikó A feleségem története című legújabb játékfilmje az Arany Pálmáért versenyezhet, míg Rudolf Olivér FONICA M-120 című diplomafilmjét a filmes egyetemek legjobbjait felvonultató Cinéfondation programjába válogatták be. Mindkét alkotást július 14-én fogják bemutatni.
Mundruczó Kornél Evolúció című filmjét a Cannes-i bemutató nevű új programban július 11-én vetítik, itt a fesztiválra rendszeresen visszatérő, már elismert alkotók innovatív munkáinak adnak helyet. A restaurált filmklasszikusok, a Cannes Classics programba ezúttal Mészáros Márta Napló gyermekeimnek című filmje kapott meghívást.
Románia szintén négy alkotással vesz részt a fesztiválon: az egyik Teodora Mihai és Cristian Mungiu közös produkciója a La civil című film. Mellette Andrei Epure Interfon 15 című rövidfilmje és Radu Muntean Întregalde című nagyjátékfilmje is versenyben van. Carina-Gabriela Dașoveanu Prin oraș circulă scurte povești de dragoste, azaz A városban rövid szerelmi történetek keringenek című filmjét a Cinéfondation programjába válogatták be.
A benevezett filmek közül viszonylag kevés foglalkozik a járványhelyzet okozta bezártság, veszteség és újrakezdés kérdéseivel, a válogatásban helyet kapó alkotások középpontjában elsősorban a kortárs társadalmi és identitáskeresési kérdések állnak – mondta el a fesztivál igazgatója.
A szervezők idén először külön programot szenteltek az éghajlatváltozás és a környezetvédelem problémájával foglalkozó alkotásoknak, a téma ugyanis egyre meghatározóbb a kortárs filmművészetben, a francia Louis Garrel például egy „klímakomédiával” érkezik az eseményre.
A vörös szőnyegre várják a franciák világsztárját, Léa Seydoux-t, aki A feleségem történetének főszerepén kívül egy amerikai és két francia filmben is játszik.
Életművének elismeréséül idén két filmes, Marco Bellocchio olasz rendező és Jodie Foster amerikai színésznő, producer részesül Arany Pálma-díjban.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 július 6, 13:04