Milliárdosok az űrben: mi értelme van?
Ha annak idején a „space race”, avagy az űrverseny országok között zajlott, az elmúlt napokban egy amerikai és egy brit multimilliárdos, az Amazon-alapító Jeff Bezos és a Virgin csoport létrehozója, Richard Branson versengett azon, hogy kinek sikerül előbb felérnie a világűr határára a saját cégeik által épített rakétákon.
Branson július 11-én, Bezos kilenc nappal később, éppen a holdraszállás évfordulóján járta meg az utat a Kármán-vonalig (vagy ahhoz közel) és vissza, bár a világűr képzeletbeli határának pontos magassága vitatéma. Bezos saját bevallása szerint régi gyerekkori álmát valósította meg, Branson is azt emlegette, hogy régóta vágyik erre.
A magáncégek űrversenyében a Virgin Galacticon és a Blue Originen kívül ott van még Elon Musk SpaceX-je, amely eddig utasokat nem vitt még ugyan az űrbe, de a Starlink műholdakat már Erdély fölött is sokszor láthattuk, és emlékezhetünk arra is, amikor egy Tesla autót lőtt ki és állított pályára, részben a Falcon Heavy nevű rakétájának teszteléseként, részben pedig „mert megtehette”. A rakétái azonban teherszállításban jeleskednek.
A „milliárdosok space race-jének” ellenzői szerint az erre költött pénznek sokkal jobb helye lenne a földön is, a cégvezetők pedig először inkább fizessenek megfelelő mennyiségű adót és biztosítsanak tisztességes munkakörülményeket az alkalmazottaiknak, mielőtt a nagyon kevesek által megfizethető hobbijuknak élnének. A támogatók szerint viszont az, hogy erre pénzt áldoznak, általában a tudományos haladást is szolgálják.
Mennyire csak a dúsgazdagok szórakozása, amit most látunk, és mennyire viheti előre az űrkutatást, az ehhez szükséges technológiákat az effajta űrturizmus? Csere Mihály asztrofotóssal, amatőr csillagásszal beszélgettünk.
Riporter: Sebők Tímea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 július 20, 18:14