Lóvarázs – egy elbűvölő barát dícsérete
A ló a kutya – és az időközben kegyvesztett könyv – mellett az ember legjobb barátja, évszázadokon át nélkülözhetetlen segítőtársa volt. Aki ma is nagy élményeink forrása vagy akár legrászorultabb embertársaink rehabilitációjának kulcsszereplője lehet.
Ennek a kapcsolatnak jegyében ezúttal talán kicsit embercentrikusabb perspektívában közelítettünk a témához, de ettől még – meglátják – a lovak a főszereplők!
„Idegenvezetőnk” Bíró Ádám Attila lovas szakember, a kolozsvári Incitato Lovas Sportklub alapítója és vezetőedzője, akinek lovakból a mai napig sosem elég…
A VARÁZSLAT KEZDETE – AKI LOVAT LÁTNI JÁRT A PIACRA
„A hóstátiak ott ‘parkoltak’ szekerestől, lovastól a Malomárok partján. Végigsimogattam, ismertem minden szekérhúzó lovat a piac környékén. Utána meg ott volt, nem tudom, ha emlékszel vagy elkaptad azt a sorozatot, hogy Egy serif New-Yorkban, … New-York utcáin lóháton üldözte a banditákat,… na akkor eldöntöttem, hogy valahogy én is így kéne lovagoljak! És a másik az, hogy ott volt a Györgyfalvi negyed végén a lovarda. Ott tekeregtünk egy nap s megtaláltam őket, ott ragadtam”
AZ LÓNAK AZ Ő NEVELÉSE – „LOVAT FARAGOK BELŐLED FIAM!”
Minden ló egyéniség, vagyis közös, mindannyiukra érvényes nevelési recept nincs. Mégis hogyan kell és lehet akkor a „fiam, én embert faragok belőled!” szólást parafrazálva, lovat faragni a csikóból?
EMBER-LÓ KOMMUNIKÁCIÓ
Milyen szinten zajlik hétköznapi célirányos illetve általános jellegű, akár érzelmi üzenetváltása lovaival? – kérdeztem Bíró Attilát.
„Ez itt egy nagyon érdekes fejezet, mert az istállóban három ló van, kisebb család a miénk, mert – mondtam – itt körbeépítettek, tehát három, max négy lóval létezhetek úgy, hogy fenntartsam a tisztaságot, másokat ne zavarjak és ennek a három-négy lónak mindig meglegyen a kellő felület is, amin eddzünk, mozogjunk és ‘ellegyünk’, idézőjelben.”
EQUUS CABALLUS, A TÁRSAS LÉNY – AZ EMBER HELYE A „CSAPATBAN”
Amint az korábban elhangzott: a ló társas lény, játszik fajtársaival, élvezi az együttlétet. Adott tehát egy összeforrott, „egynemű” csapat, és akkor a jön a „simabőrű” (lásd Fekete István terminológiáját), aki nem olyan, mint a négylábú csapattársak, ugyan ő gondoskodik mindannyiuk szállásáról és ellátásáról, de mégiscsak MÁS… Hol az ő helye? Vagy hol lehet (hiszen vélhetően több lehetőség adott)?
LOVAK ÉS GYEREKEK – NEVELŐHATÁSTÓL A TERÁPIÁIG
Miért „hozzuk össze” gyerekünket egy lóval? Ha már (társ)állat, miért pont egy ló, akit nem lehet lakásban tartani, nincs állandóan a gyerekkel, nagy, le lehet esni róla, állandóan pénzbe kerül, egy szó mint száz: számos kézenfekvőbb négylábú barát merülhet fel, hol az a plusz, amit csak a ló adhat…?
képek, video: Bíró Ádám Attila
interjú, webcikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2021 szeptember 5, 16:43