Igazgatócsere a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumban: közösségi érdek vagy politikai „belenyúlás”?
Szeptember elsejétől új igazgatója van a brassói Áprily Lajos Főgimnáziumnak. A Brassó megyei RMDSZ új vezetése megvonta a bizalmat Antal Annamáriától, és a volt aligazgatót, Ferencz Irmát kérte fel az igazgatói tisztségre. Az iskola szülői bizottsága és a Magyar Szülők Szövetsége közös beadvánnyal tiltakozik az igazgatócsere ellen.
Jogos a kérdés, hogy miért az RMDSZ dönti el, hogy ki az igazgató egy iskolában. Jogos, de van rá észszerű magyarázat. Létezik ugyanis egy jogszabály, amely a kisebbség védelmére jött létre, és ez kimondja, hogy a kisebbségi tanintézményekben illetve a vegyes tannyelvű iskolákban az érdekvédelemnek joga van beleszólni, kit neveznek ki igazgatónak. Így például befolyásolhatja, hogy a magyar iskolákban magyar nemzetiségű legyen az iskola igazgatója, vegyes tannyelvű intézmények esetében pedig az aligazgató személyét határozhatja meg a szövetség.
Az Áprily Lajos Főgimnázium Brassó megye legnagyobb magyar tannyelvű intézménye 750-800 diákkal és óvodással. A magyar szórványközösség egyik fontos intézménye, a város egyetlen magyar iskolája. Az igazgatócserét illetően itt a megyei RMDSZ közösségi érdekekre hivatkozott. A szülők viszont tiltakoznak.
„Nem értjük és nem fogadjuk el a Brassó megyei RMDSZ vezetőségének döntését! Elutasítjuk az indoklásukat, tudván, tapasztalván, hogy teljességgel hamis” – áll a brassói Áprily Lajos Főgimnázium szülői bizottságának és a Magyar Szülők Szövetségének közös, tiltakozó beadványában.
Csíky Csengele, a Magyar Szülők Szövetségének elnöke rádiónknak elmondta: az iskola közössége mérhetetlen döbbenettel áll a történtek előtt, mert az elmúlt öt év munkája a volt igazgatóval csupa pozitívumról szólt. Várják a választ arra a kérdéseikre, de az még nem érkezett meg.
Kirsch Gábor, a Brassó Megyei RMDSZ elnöke kitart a döntésük mellett: „adódott egy alkalom arra, hogy valamit jobbá tegyünk.” Szerinte az igazgatócserével javul majd az iskola menedzsmentje, a fegyelem és a tanításra szánt idő kihasználtsága.
„Se a szülői bizottságnak, se a szülőknek nincs felelőssége abban, hogy mi történik az iskolában hosszú és középtávon. Mi felősséget vállalunk a döntésért, amit hoztunk” – fogalmazott Kirsch Gábor.
Csíky Csengele, a Magyar Szülők Szövetségének elnöke szerint az iskola eddig is jól működött. Szerinte poltitkai „belenyúlás” történt az iskola vezetésébe, kihasználva egy olyan törvényt, amely nem erre jött létre.
Összeállította: Forrai Szerénke
Szerkesztő: kristalybea, 2021 szeptember 6, 12:58