Írta és varrta – kalotaszegi írásos kézimunkákat néztünk a Redutban
Nem csak Kolozsváron, de Erdély-szerte bárhol, sőt magyarok lakta területen bárhol találkozhatunk az írásos kézimunkákkal. Ha nincsenek is kalotaszegi gyökereik, ajándékképpen, emlékbe, örökségből mindenkinek jut egy-egy abrosz vagy párnahuzat.
Legtöbbször nem is tudjuk, ki írta, ki varrta, mert a kettő, ugye, nem ugyanaz. Az egyik a minta kirajzolását, a másik pedig a szállal való varrását jelenti. Hogy melyik munka a fontosabb ezek közül, arról nem érdemes vitát nyitni, hiszen a szépen rajzolt-írott minta nélkül lehet bármilyen szép az öltés, várhatóan nem fog igazán tetszeni a végtermék.
Kolozsváron, a Néprajzi Múzeumnak otthont adó Redutban szeptember 19-ig még megtekinthető az a kiállítás, amely ugyancsak nem dönt arról, kinek a munkája volna előbbvaló. A címe: „Írta és varrta… Kalotaszegi írásos hímzéssel díszített textíliák az Erdélyi Néprajzi Múzeum gyűjteményéből”.
Mire használták vajon a kézimunkákat, és miket őriz az Erdélyi Néprajzi múzeum? Az intézmény aligazgatójával, Tötszegi Teklával, aki egyben a kiállítás kurátora is, Forrai Szerénke beszélgetett.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 szeptember 17, 14:50