Mese, mese, sok mese – fontossága kétségtelen
Benedek Elek születésnapja, szeptember 30-a a magyar népmese napja. A meseszövés folyamatáról is kérdeztük Nádasdi Csilla Emesét.
2005 tavaszán a Magyar Olvasástársaság felhívással fordult mindazokhoz, akiknek fontos a népmesék fennmaradása és a mesékben élő bölcsesség továbbhagyományozása, hogy csatlakozzanak a jeles nap megünnepléséhez. Abban az évben első alkalommal rendezték meg a népmese napját, amelynek célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek megkülönböztetett tisztelettel forduljanak szeptember 30-án a magyar és más népek meséi felé.
Az ünnep reggelén Nádasdi Csilla Emesét tárcsáztuk, aki meseszövő, és elsőként arra kértük, fogalmazza meg, mit jelent számára a mese.
A mese olyasmi, amit minden nap csinálunk. Mesélünk egymásnak, mesélünk magunkról, mesékkel adják el nekünk a termékeket a reklámok, szóval átszövi az egész életünket. A népmesékben pedig olyan archaikus tudás van megfogalmazva, ami évezredeken keresztül fontos volt, és talán napjainkban még fontosabbá válhat.
Nádasdi Csilla KicsiTiniDráMa-foglalkozásokat és kreatív meseszövő műhelyt is szervez, ezek apropóján is kérdeztük a mesével kapcsolatos tevékenységek jótékony szerepéről.
Hozzám általában két típusú gyerek szokott jönni. Egyrészt az, akinek be nem áll a szája és folyamatosan mesél, gyakorlatilag hamarabb mesél, mint beszélni tudna; és olyanokat is hoznak hozzám, akiknek egy kis bátorságra van szükségük. Nagyon kreatívak, ez látszik rajtuk, csak éppen nem merik kimondani, ami éppen eszükbe jut. Ezek a mese- és drámapedagógiás módszerek megmutatják, hogy nem létezik hibalehetőség. Nem lehet hibázni a meseszövésben, azáltal, hogy az ember kifejezi a gondolatait.
Beszélgetőtárs: Ferencz Zsolt
A borítókép Nádasdi Csilla Emese által vezetett egyik nyári foglalkozáson készült.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 szeptember 30, 14:19