Madárgyűrűzést szervez hétvégén a Milvus
Információmorzsákból tudjuk meg, hogyan működik a madárvonulás, hiszen elég sok kérdés nyitott ennek kapcsán. Több millió éves globális jelenség ugyan, de mindig tartogat meglepetéseket – mondja Szabó D. Zoltán ornitológus.
Októberben még zajlik az énekesmadarak őszi vonulása. Erdők, bokrosok, nádasok és a levegő tele van a meleg vidékekre tartó szárnyasokkal. A madarak gyűrűzése a vonulás vizsgálatára alkalmazott legrégebbi tudományos módszer. A növényzet közé rejtett finom hálók révén közvetlen közelről vehetünk szemügyre olyan madarakat amelyek egyébként rejtett életmódot folytatnak. A résztvevők végignézhetik a gyűrűzés teljes folyamatát, a hálóból való kiszedést, a faj és kor határozást, méréseket és az elengedést.
Szabó D. Zoltánt, a Milvus csoport munkatársát a Kolozsvár közeli hétvégi madárgyűrűzés kapcsán kerestük meg.
A gyűrűzés helyszíne Kolozsvártól 25 kilométerre van, része az Oláhléta-Tordaszentlászló közti Natura 2000 védett területnek. Mindkét település irányából megközelíthető. Az utolsó 2 kilométer csak gyalog tehető meg. A hálókat pénteken, október 8-án este állítják fel, gyűrűzés 9-én, szombaton hajnalban kezdődik és 18 óráig tart. Részletekért keressék a Facebookon az Inelare de păsări/Madárgyűrűzés eseményt. Kapcsolat: Szabó D. Zoltán, zoltan.d.szabo@milvus.ro, 0745 590082
Riporter: Szilágyi Szabolcs
Szerkesztő: kristalybea, 2021 október 8, 08:44