Naponta egy alma – s amit még jó tudni a rákbetegek étrendjéről
A daganatokkal való megküzdésről már sok mindent megtanultunk; foglalkoztunk azzal, milyen szerepe van a sportnak a megelőzésben, illetve, hogyan fér össze a testmozgás és a betegség. Most a táplálkozásunkat vizsgáljuk hasonlóképpen.
Magunknak, testünknek nagyon sokat tudunk ártani – de sok mindent tehetünk is azért, hogy megvédjük szerveztünket egyes daganatos megbetegedésektől. Ezekről szó vana műsorban, és szeretnénk azoknak is tanácsot adni, akiket valamilyen daganattal diagnosztizáltak, akik kezelés alatt állnak, és a sokszor már-már elviselhetetlen mellékhatásokkal is küszködnek.
Számtalan kutatást végeztek már azzal kapcsolatosan, hogy milyen élelmiszerek segíthetnek elkerülni a daganatos betegségek kialakulását, s hogy vannak-e olyanok, amelyek segítenének leküzdeni a kórt. Egyes vizsgálatok egyenes, mások pedig fordított összefüggést mutatnak az adott élelmiszer fogyasztása és a kialakulás kockázata között. Tehát van, amiből ha többet eszünk, az növeli a veszélyt, s van, amiből ha sokat eszünk, az csökkenti egyes rákfajták kialakulásának esélyét.
Egyes – úgynevezett longitudinális – kutatások hosszú éveken át zajlottak vagy zajlanak. Így vizsgálták például az eléggé ismert mediterrán diéta hatásait a rákmegelőzésre. Tudják, ez a sok zöldség, sok gyümölcs, egy-egy pohár bor – csupa finomság. De kutatták a ketogén diéta hatását is. Ez az a fogyókúra, amelyben első ránézésre jelentősebb a zsírbevitel – és ebből táplálkozik a szervezet.
Bencze Noémi jelmondata: Naponta egy alma az orvost távol tartja. Közreműködőnk, miután elmondja, mi vezette őt ehhez a témához, már el is kezdi sorolni a jó és rossz ételeket, és hallhatnak túlsúlyról, diétákról, s mindezek kapcsolatáról a daganatos betegségekkel.
Szerkesztő: Rácz Éva
A sorozat szakmai irányítója Dégi Csaba onkopszichológus, a BBTE oktatója.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 október 15, 18:34