Járványhatások kamatostul
Több mint másfél éve, hogy meghatározza életünket az új típusú koronavírus, a SARS-COV-2-es névre keresztelt. Azóta meg is feledkeztünk róla, hogy azért kapta ez a vírus a 2-es jelzőt, mert volt egy hozzá hasonlatos, úgy 10 évvel ezelőtt.
És annak a korábbinak tartozunk köszönettel azért, hogy hamar lett elérhető vakcina a jelenlegi fertőzés megelőzésére, a súlyos lefolyás elkerülésére: amit akkor kifejlesztettek, most csak adaptálni kellett az új vírusra. Köszönettel tartozunk, persze, az egészségügyi személyzetnek. Közülük sokan most, a negyedik járványhullám idején, ismét nap mint nap tetőtől talpig védőruhában dolgoznak, általában nem 8 órát. S ha már köszönet, akkor szóljon a tanároknak és tanítóknak is, diákjaikkal együtt, akik előzetes felkészítés nélkül álltak át az online tanításra-tanulásra, és ha kell, kitartanak még, bár már nagyon elegük van belőle.
A Sétatér legfrissebb adásában arról szeretnénk hangképet adni, hogy mi várható. A tartalomból:
– Rövidesen itt a negyedik hullám csúcsa – mondják a Babes–Bolyai Tudományegyetem kutatói, akik egy hónappal ezelőtt is viszonylag pontosan előre jelezték az október elején várható esetszámokat. A Covid-19 Romanian Economic Impact Monitor kutatói a járvány gazdaságra gyakorolt hatását vizsgálják, de rálátásuk van a járványügyi mutatók rövidtávú alakulására is: viszonylag pontosan előre tudják jelezni az esetszámok alakulását. A Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar magyar tagozatért és tudományos kutatásért felelős dékánhelyettesét, dr. Szász Leventét kérdezte Forrai Szerénke.
– Elkezdődött a BioNTech és a Pfizer által fejlesztett koronavírus elleni vakcina európai uniós engedélyeztetése az 5 és 11 év közötti gyerekeknek, a 12 éven felülieknek szóló készítmény piaci engedélyének kiterjesztésével. Amerikában a Moderna is kérte már az oltásának engedélyeztetését az 5 és 11 év közötti gyerekeknek.
– Jelentősen mutálódott a SARS-COV-2-es vírus, mire kialakult a delta variánsa, amely a mostani, negyedik járványhullámot okozza. Főleg ezért történhet meg, hogy a beoltottak is megfertőződnek, de jóval kisebb arányban – mondja a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem tanára, dr. Imre Mihály professzor.
– Ami az iskolákat illeti: legtöbben a szemtől szembeni oktatás mellett tennék le a voksukat, mert a virtuális változat hatékonyságát nagyon alacsonynak tartják. Viszont az adott járványhelyzetben az iskolában nagy a fertőzés lehetősége. A gyerekek mit kell csináljanak, hogyan védekezzenek? Imre Mihály professzort kérdeztük erről, illetve a nyál alapú antigén tesztekről és a 12 év alatti gyerekek oltásáról is.
– A legújabb COVID-19 elleni gyógyszer, amelyről hallottunk, Európában engedélyeztetés alatt áll. Ez a molnupiravir. Erről is kérdezte a professzort temesvári munkatársunk, Bartha Csaba.
A Román Rádiótársaság egyértelműen az oltás mellett teszi le a voksát. Mi is arra biztatunk mindenkit: a műsorban megszólaló szakemberek és indoklásaik nyomán, aki még nem tette, kérje a vakcinát bármely oltóközpontban, és biztassa erre szeretteit. Ne az internetnek, ne a mindentudó szomszédnak higgyenek, hanem a szakembereknek. Mi az ő megalapozott véleményüket igyekszünk felhangosítani, önök elé tárni. S közben bízunk benne, hogy nem felejtik el a világjárvány elején tanult szabályokat sem: tartsanak biztonságos távolságot másoktól, kerüljék a zsúfolt helyeket. Ha ezt nem tehetik, akkor minden esetben hordjanak maszkot. Mossanak gyakran kezet vízzel és szappannal, szellőztessenek, és mindig tartsák be a hatályos járványügyi szabályokat, hogy ezáltal is vigyázzanak magukra és szeretteikre!
Szerkesztő: Rácz Éva
Szerkesztő: kristalybea, 2021 október 20, 16:42