Nem vállalta túl magát Románia a klímacsúcson
Október utolsó napján elkezdődött a COP26, az ENSZ 26. klímakonferenciája Glasgowban. A többi között itt Románia is aláírta azt a megállapodást, amely vállalja, hogy 2030-ig megszünteti a nagyipari erdőirtást és a vele járó talajeróziót.
Ugyanakkor Klaus Iohannis államelnök és John Kerry, az USA különmegbízottja megállapodtak abban, hogy a tisztább energiaelőállítás érdekében Románia kisméretű moduláris atomreaktorokat telepítene, amelyeket majd Amerika állít elő.
Kovács Csongor a Zöld Erdély Egyesület elnöke szerint ha pusztán a klíma szempontjából nézzük, akkor ez egy jó beruházás, ugyanakkor az atomenergia nem gyerekjáték, és a legnagyobb probléma az, hogy a kiégett elemeket, a radioaktív hulladékot mai napig nem tudjuk jól tárolni közép-vagy hosszútávon. Amit most amerikai segítséggel Románia építeni fog, azok kicsi erőművek, egy csernavodai blokknak mintegy a tizedét termelik majd.
Ami az erdőproblémát illeti, Kovács Csongor szerint kontextusba helyezve eléggé nevetségesen hangzik Klaus Iohannis államfő azon kijelentése, hogy Románia 56000 hektár új erdőt kíván telepíteni. Jelenleg az országban 6-7 millió hektár erdő van, az 56000 hektár emellett körülbelül úgy nézne ki, mintha a meglévő 125 fánk mellé még ültetnénk egyet, s így lenne 126. Ráadásul a beruházás európai pénzekből valósulna meg.
Az államelnök arról is beszélt, hogy 1990-től napjainkig Románia jelentősen csökkentette az üvegházhatású gázak kibocsátását. Kovács Csongor szerint ebben az a szomorú és szégyenteljes, hogy még mindig abba kapaszkodunk, hogy 1990 után Romániában összeomlott a nehézipar, ami óriási szennyezésmegszűnést jelentett akkoriban, de mai napig ezt lobogtatjuk magunk előtt eredményként.
Hallgassa meg a teljes beszélgetést az alábbi lejátszóra kattintva:
Riporter: Forrai Szerénke.
Szerkesztő: kristalybea, 2021 november 3, 16:54