Sajtóklub: Írók, relikviák, emlékek – „elsőkézből”
Kuti Mártát új könyve kapcsán a 70-es, 80-as évek irodalmi „műhelytitkairól”, kultúrtörténeti kuriózumokról is kérdeztük.
Írók, relikviák, emlékek a címmel jelent meg Kuti Márta lap- és könyvszerkesztő új kötete. Erről s ennek kapcsán a ’70-es, ’80-as évek irodalmi életéről, az Igaz Szó havilapnál töltött éveiről, a kor jeles személyiségeiről, s kultúrtörteneti kuriózumokról, például az 1980-as években az irodalmi havilap mellékleteként rendkívül nagy példányszámban megjelenő Delfin című szórakoztató lapról beszélgettünk.
Kuti Márta magyar nyelv- es irodalom szakos tanárként kezdte a pályáját, aztán 1968-ban, mondhatni a kommunista korszak legkevésbé sötét évében, időszakában került a sajtóba, egy nagyon rövid “napilapos intermezzo” után a rangos irodalmi laphoz, a Marosvásárhelyen megjelenő Igaz Szóhoz.
A lap korrektoraként, majd kép- és tördelőszerkesztőjeként az erdélyi irodalom legjelesebb alakjaival került kapcsolatba, hisz kézirataikat gondozta.
Gyakorlatilag nem csak korrektori, hanem olvasószerkesztői munkát is végzett.
“Ott tanultam meg, hogy csak a minőség, a jól megszerkesztett írás érdemel nyomdafestéket. Különösen Jánosházy Györgytől meg Székely Jánostól tanultam sokat… Ha Sütő Andrásra, Panek Zoltánra vagy Székely Jánosra gondolok, akiknek sűrűn jelent meg szövege az Igaz Szóban, mind megköszönték a munkámat, és igényelték, mert megbíztak szigorú szememben.”
Az akkori főszerkesztő, a párt utasításainak végrehajtásával megbízott Hajdu Győző személye meghatározó volt, az tény… De azért arra is volt gondja, hogy a lapban igazi irodalom jelenjen meg.”
Az Írók, relikviák, emlékek az elmúlt tíz év írásait, esszéket, jegyzeteket és Kuti Mártának a 70-es, 80-as években a szerkesztőségi életről készített – tehát korabeli, naplószerű – rövid feljegyzéseit tartalmazza.
“Úgy állítottam össze a könyvet, hogy némileg emlékeket is felidézzen, tehát emlékirat helyett is szolgáljon. Ami, aki fontos volt számomra, ott megtalálható. S bár sokan kapacitáltak, hogy írjak emlékiratot, az olyan nagy munka lenne, amihez már nincs erőm”.
A műsorban a kötet címének második szavát is “megfejtettük”. A Petőfi Irodalmi Múzeum Kuti Mártának, konkrétan egy, az Igaz Szó 20. születésnapi ünnepségén támadt hirtelen ötletének köszönheti azt az értékes relikviát, melynek fényképe a könyv borítóján is szerepel.
A lejátszóra kattintva meghallgatható a december 6-án, hétfő délután sugárzott 55 perces műsor kissé rövidített változata.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2021 december 7, 11:57