Nem lehetett átlátni, hogy mi történik, benne voltunk az eseményekben
Miért fontos szembesülni az elszalasztott lehetőségekkel, a szertefoszlott illúziókkal? Bogdan Suceavă Éjszaka valaki meghalt érted című regényét ajánljuk az 1001 ötletben.
Az Éjszaka valaki meghalt érted 1989 decemberének zűrzavaros néhány napját írja le egy matematika szakos hallgató szemszögéből. A regény önéletrajzi ihletésű, egy olyan könyv, amely el tudja mesélni, mi van a tankönyvekben szereplő események mögött, és mi van egy tettrekész fiatal lelkében akkor, amikor úgy tűnik, hogy minden megváltozik. Bogdan Suceavă regénye magyarul a Lector kiadó gondozásában, 2020-ban jelent meg.
Az Éjszaka valaki meghalt érted három fő tényezőre épül: az 1989-es decemberi eseményekre való visszaemlékezésre, a katonaévek tapasztalataira és Bukarestre, amely már-már a cselekmény egyik jelentős szereplőjeként jelenik meg a könyvben. „Egy szürke, nyomasztó világban találjuk magunkat, ahol a puszta túléléshez, az utcai harcok elkerüléséhez elengedhetetlen, hogy az ember szívébe írva ott legyen Bukarest térképe” – írja Vallasek Júlia, a könyv fordítója a Látó Szépirodalmi Folyóiratban megjelent írásában.
- Hogyan birkózott meg a „kaszárnyaszlenggel”, a katonai kifejezések fordításával?
- Mit adhat egy visszaemlékezés azoknak, akik személyesen is megélték a ’89-es eseményeket?
- Miért fontos szembesülni az elszalasztott lehetőségekkel, a szertefoszlott illúziókkal?
Az 1001 ötlet legutóbbi adásában Vallasek Júlia egyetemi tanárral, fordítóval beszélgettünk Bogdan Suceavă Éjszaka valaki meghalt érted című regényéről, illetve legújabb munkájáról a Jane Austen minden napra című válogatáskötetről.
A műsor meghallgatható Spotify-on, vagy a lenti lejátszóra kattintva.
Szerkesztő: Kristály Bea
Szerkesztő: kristalybea, 2021 december 14, 17:06