Hogy készült, miről szólt? Gyermekműsorok a Kolozsvári Rádióban (1970–1985)
Csodakuckó, Bújj, bújj, zöld ág és Rügybontó – egykor ezek a műsorok szóltak a legkisebbeknek.
A Kolozsvári Rádió gyermekműsorai megannyi örömteli pillanatot szereztek a kicsiknek az elmúlt évtizedekben, amelyek többsége mára talán már a feledés homályába merült. Az viszont kétségtelen, hogy remek dolgok születtek ilyen téren a rádióban, amelyekről napjainkban is érdemes beszélni. A legizgalmasabb valószínűleg az, amikor az ember az őszinte gyermeki örömöt hallja ki a felvételekből. Mesejátékokat készítettek, szavaltak, mesét mondtak, együtt énekeltek, megbeszélték pöttöm életük ügyes-bajos dolgait, és aztán szorgos kezek munkájának köszönhetően mindez a hallgatókhoz is eljutott.
Bainné Kabán Ilona egykori adástechnikussal és Balla Zsófia költővel, egykori rádiós szerkesztővel beszélgetve, meg persze az Aranyszalagtárban megtalálható felvételekre alapozva igyekeztünk kideríteni, hogy miként készültek a gyermekműsorok a rendszerváltás előtt.
Összeállításunkban a műsorok részletei is helyet kapnak; ezek a hetvenes, nyolcvanas évekből érkeznek a mába, és valószínűleg most is ugyanolyan frissnek hatnak, mint egykor, tele kíváncsi, a világra nyitott gyermeki megnyilvánulásokkal. De időnként nagyon is komoly dolgokról lesz szó, amilyen például az emberi sorsok alakulása, a szerkesztőket érő támadások sorozata vagy éppen a cenzúra. Az összefüggések megértéséhez ilyesmikről és az Aranyszalagtár hiányosságairól is beszélnünk kell.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2021 december 18, 11:20