Kati néni varrottas-divatot teremtene
Divatot is teremtene Sinkó Kalló Katalin azáltal, hogy megtanít másokat a technikájára. Negyven éve megjelent gyűjteményének újrakiadásán is dolgozik.
A kalotaszegi nagyírásos technikája nem egyszerű. Kiindulópontja a láncöltés – aki azt ismeri, már félig nyert ügye van. Csakhogy az eredeti nagyírásost duplán hurkolják, a zsinór mindkét oldalán, és ettől lesz olyan szép, hogy még ma is sokan a csodájára járnak. Persze, ez nem akadálya annak, hogy egyre kevesebben legyenek olyanok, akik varrják is ezeket a kézimunkákat. Ennél talán egy csoport még kisebb létszámú: az íróasszonyoké, akik a mintát kitalálják és felviszik a vászonra, lehetőleg olyan fodorvászonra, ami kissé hullámos – mert ez volna az eredeti. Mindezeket mostanában tanulta Rácz Éva az Erdélyi Kézmíves Céh műhelyében, Sinkó Kalló Katalin irányítása alatt.
Egy hét, 5 délután alatt lehetett betekinteni a minták világába, illetve meg lehetett próbálkozni azok rajzolásával – vagy ahogy Kalotaszegen mondják: írásával – és varrásával is.
Sinkó Kalló Katalin egyike azoknak, akik bár már csak ritkán írnak vagy varrnak kalotaszegi nagyírásost, még ismerik a mintakincset, a technikát, és joggal szólnak oda egyes kézimunkákra, hogy fuseramunka, mert csak gomblyuk-öltéssel van kivarrva, nem duplázott a zsinór. Én meg egyelőre azon bátrak közé tartozom, akik bizonyítékul szolgálnak, hogy a nagyírásos technikáját meg lehet tanulni. Hogy sikerül-e belőle Kati néni szándékai szerint divatot teremteni a lakótelepi dobozlakásokban? Meglátjuk 10 év múlva.
A műsor az alábbi lejátszóra kattintva meghallgatható.
A tanfolyamot január első hetében megismétlik. A csoport létszáma már betelt, könnyen lehet, hogy további képzéseket is tartanak majd.
Rácz Éva
Szerkesztő: kristalybea, 2021 december 22, 16:06