Péntektől tilosak az egyszerhasználatos műanyagtermékek, de van, aki már átállt
Péntektől az Európai Unióban hatályba lép az egyszerhasználatos műanyagtermékek betiltásáról szóló törvény.
Ennek értelmében ezentúl tilos lesz a nem lebomló és komposztálásra alkalmatlan egyszerhasználatos műanyagtányérok, poharak és evőeszközök forgalmazása, illetve elérhetővé tétele. Az Európai Unió zöld megállapodási tervébe tartozó törvény megszegése 2500-tól egészen 25 ezer euróig terjedő bírsággal is járhat.
Az egyszerhasználatos műanyagtermékek betiltása azt a célt szolgálja, hogy véget vessünk a műanyagszennyezésnek elsősorban a folyók, tavak, a tengerek és az óceánok vizeiben. Alternatívák már szép számmal akadnak a műanyag pótlására. A Kolozsváron is elérhető veragreen.ro webáruház tulajdonosát, Balog-Boros Enikő zero waste szakértőt arról kérdeztük, hogy a háztartásokban mire használjuk a legtöbb műanyagot, és mivel pótolhatók ezek.
A koronavírus-járvány ideje alatt a különböző kolozsvári vendéglátóegységek szinte kivétel nélkül lehetővé tették az ételeik kiszállítását. Ez a megoldás ugyanakkor jelentősen megemelte a felhasznált műanyag mennyiségét. Egyes vendéglátósok viszont már egy jó ideje igyekeznek kerülni a nem lebomló anyagokat. Az 1568 Bistro vezetőjét, Pocsai Andrást kérdeztük erről.
Az elsősorban napi menüt kínáló éttermeknek a gazdasági okok miatt nehezebben megy az átállás. A kiszállítás terén a Culina Nostra étterem még dolgozik a nem lebomló műanyagok pótlásán – tudtuk meg a vállalat ügyvezető igazgatójától, Balázs Andrástól. Azt is elárulta, hogy bár az éttermek dolgoznak az átálláson, bizonyos esetekben az is előfordul, hogy maga a vásárló az, aki inkább a nem lebomló anyagot részesíti előnyben a rendelés során.
Az elmúlt ötven évben hússzorosára növekedett az előállított és felhasznált műanyag mennyisége a világon. Ebben az ütemben 20 év múlva ez a mennyiség megduplázódhat, és elérheti a 600 millió tonnát. Az Európai Unióban a műanyaghulladék 30 százalékát gyűjtik szelektíven és hasznosítják újra. A tengerparti hulladék 85 százalékáért a műanyagszemét a felelős. Az uniós célkitűzések szerint 2030-ra a belső piacon újrahasznosíthatónak kell lennie minden műanyag csomagolásnak. Jövő év júliusától pedig csak lefeljebb 3 literes műanyag palackok lesznek forgalmazhatók.
Birtalan Albert összeállítása
Szerkesztő: kristalybea, 2022 január 11, 16:24