Füttyös alpesi hétalvók
Általában a havasokkal asszociáljuk, bár a magashegyi létre csak a család egyik ága rendezkedett be. A mormotákról van szó, akik megjelenése alapból olyan, hogy egy plüssjáték dizájnernek alkalmasint nem sok munkát adnak: egy az egyben le lehet másolni az eredetit, nem lesz gond az eladásokkal…
Kik tehát a mormoták, mekkora családról beszélünk és találkozhatunk-e egyes tagjaival mifelénk? Kérdéseimre Hegyeli Zsolt biológus, emlőskutató, a Milvus csoport munkatársa válaszolt.
„NAGYRANŐTT ÜRGE” TENGERENTÚLI ŐSÖKKEL
A mormota legközelebbi rokonai a mókus és az ürge. Ősei Észak-Amerikából indulva jutottak el hozzánk, Európába.
AZ OBLIGÁT HIBERNÁTOROK – „ALSZIK, MINT A MORMOTA”
Mormota-berkekben olyan 200:165 az alvással, illetve ébren eltöltött napok aránya egy évben. Szóval nem azok az illetők, akiknél a körültekintő döntést igénylő kérdések a „no, erre alszom még egyet!” feltétel teljesíthetetlenségén buknának meg. Egy megszorítással: a legrázósabbakat ősszel kell begyűjteni, aztán tavaszig érlelni…
MENÜ ÉS KÉGLIK: HIBERNÁKULUMOK, SZÜLŐSZOBÁK ÉS DÁCSÁK
Hőseink lágyszárú növényeken élnek. Ezekről feljegyezték, hogy a puhább talajokba ásott mormotavárak földhányásaiban különösen jól fejlődnek, illetve szaporodnak. A „két legyet egy csapásra” tipikus esete: nem kell házhozszállítani a rendelést. Az „ajtó” előtt nő…
CSALÁD, TÁRSADALOM, KALÁKA, ÉLETTÉR
A mormotakolónia tagjai rendszerint mind vérrokonok, azaz ugyanazon szülőktől származó, különböző nemzedékek tagjai. Bizonyos közösségi feladatokat váltásban (őrszolgálat) vagy akár kalákában (gyerekfelügyelet) látnak el. Az „elöljárók” a domináns hím és a domináns nöstény. Ők előjogokkal rendelkeznek, amúgy az élettér és annak forrásai közösek.
„ISMERŐS A FÜTTY ÉS EGYMÁSNAK FELEL” – AVAGY LGT-MOTÍVUMOK MORMOTÁUL
A mormoták sajátos kommunikációs eszköze a fütty. Méghozzá annak komplex, sokszor az egyedi körülményekhez és hallgatósághoz kódolt jelsorai. A „MarmotAlert” rendszer üzeneteit a rágcsálókkal nagyjából közös élettéren osztozó zergék is értik, adott esetben maguk is menekülőre fogván a dolgot…
ELSŐ HIBERNÁLÁS ÉS TÁRSAI – PASSZÍV ÉS AKTÍV MORMOTAKASZÁSOK
A szakirodalom szerint mormotáéknál az első telelés amolyan „lenni vagy nem lenni” kapu: aki azon átjutott, az nagy eséllyel a továbbiakban is sikeresen hibernál majd. Azaz felébred tavasszal… Miért ekkora vízválasztó egy amúgy életkortól független, passzív, „konjunkturális” feltételektől (enyhébb vagy keményebb tél, bőségesebb vagy ínségesebb nyár után) is jócskán függő életszekvencia? – kérdeztem Hegyeli Zsoltot, aki a mormoták természetes ellenségeiről is beszélt.
MORMOTAJÖVŐ – AZ EMBER ÉS MÁS TERMÉSZETI CSAPÁSOK
A havasi mormota abból a szempontból szerencsésnek mondható, hogy élettere az embermentesebbek közé sorolható. Eltekintve a pásztoroktól és turistáktól. Környezetmódosító hatásunktól azonban ő sem szabadulhat, ha Európában nem is vadásszák már különösebben, a globális felmelegedés igencsak érinti élőhelyeit, életmódját. Ennek gyorsaságával szemben pedig az evolúció nem igazán működőképes.
A Milvus Csoport a Conservation Carpathia Alapítvány „Creation of a Wilderness Reserve in the Southern Carpathian Mountains, Romania” (LIFE18 NAT/RO/001082) projekt keretében vizsgálja a fogarasi mormotákat.
A projekt honlapja itt érhető el: https://www.carpathia.org/life-carpathia-en/
Forrásmegjelölés nélküli fotók, mormotafüttyös video: Milvus Csoport/ Hegyeli Zsolt
Interjú, webcikk: Papp-Zakor András
Szerkesztő: Papp-Zakor András, 2022 január 18, 20:42 / actualizat: 2022 január 19, 11:27