Szavakkal játszani, rejtvénynyelven beszélni – a megfejtés: Csatlós János világa
Vajon miben áll a kemény dió nehézsége? A rejtvényfejtéssel együtt járó örömteli pillanatokról és a rejtvénykészítés műhelytitkairól is beszélgettünk Csatlós Jánossal.
„A szavakkal játszani nagyon szép dolog. Az életem benne van ebben, és az is nagyon jó, ha a magyar nyelvünket, ezt a plasztikus nyelvet a játéknak alárendeljük” – mondja Csatlós János, a dévai székhelyű Corvin Kiadó rejtvénykiadványainak főszerkesztője.
A magyar rejtvényfejtők napja, február 3. jó alkalmat kínált, hogy a vérbeli rejtvénykészítővel beszélgessünk, aki már közel 40 éve készít rejtvényeket. Csatlós János neve és tevékenysége már nem sokkal az indulás után összefonódott a Corvin Kiadó tevékenységével, már ami a rejtvénylapok készítését és megjelentetését illeti. Miután 1990-ben a Gordiusz című rejtvénylap születésénél bábáskodott Marosvásárhelyen, egy évre rá átigazolt a Corvinhoz, és családjával együtt Dévára költözött. Főszerkesztőként 1996-tól vezeti a Corvin rejtvénykiadványait, az évtizedek során több ezer rejtvényt készített.
Jólesik nekünk azt tudni, hogy megoldottunk egy feladványt, válaszoltunk egy találós kérdésre, örömmel tölt el, ha ismereteket szereztünk… Én mindig azt mondtam az olvasóinknak, hogy ne úgy gondoljanak a rejtvényfejtésre, hogy az most lexikális tudást ad; inkább serkentsen arra, hogy egy megfejtett szónak utánanézzek, hogy az mit jelent, és még bővítsem az ismereteimet. Ha történetesen egy versidézet volt egy megfejtés, akkor vegyem le a polcról azt a kötetet, olvassak bele, ilyen irányba is próbáljuk ösztönözni az olvasóinkat. Hogy ne csak azt a hálót töltsék ki, hanem a tartalmát még más irányba is bővítsék.
Csatlós Jánostól rákérdeztünk arra is: vajon mennyi időnek kell eltelnie, hogy a rejtvénykészítő a mindennapi társalgásai során is feladványokban beszéljen, például azt mondja, hogy földet forgató, aztán a beszélgetőtársa gondoljon az ásóra.
Időnként a lányomat is azon kapom, hogy rejtvényekben beszél velem, aztán találjam ki, hogy mire gondolt. Nem mondom, hogy rejtvénykészítő lesz belőle, de erre a nyelvi játékra, az én beszédstílusomra nagyon ráérzett. Amikor anya előtt takarunk, mi nem angolul, románul, kínaiul beszélünk, mi rejtvénynyelven beszélünk. Ha tudni akarja, hogy miről beszélünk, akkor fejtse meg.
Szerkesztő: Ferencz Zsolt
Szerkesztő: kristalybea, 2022 február 5, 11:24 / actualizat: 2022 február 5, 13:44