Sajtóklub: Meghúztuk a farsang farkát!
Hertza Mikola informatikus, humorista, Bálint Tibor-díjas író volt a vendégünk.
Február 28-a idén a „farsang farka” volt. Ebből az alkalomból a Csíkszereda mellett, Pálfalván élő Hertza Mikola Bálint Tibor-díjas író, humorista volt a vendégünk, aki az abszurd irodalom és a groteszk humor legnemesebb hagyományait fejlesztette tovább, s (többnyire egyperces) novellái, karcolatai, s drámái groteszk szereplőiben mindegyre magunkra ismerünk. Hertza Mikola csak “másodállásban” író, a kenyerét informatikusként, rendszergazdaként, programozóként keresi. De – mint a beszélgetés során kiderült –, őt már egyedi, talányos neve is a humoros és abszurd léthelyzetek megélésére predesztinálta, hiszen gyakran előfordult például az, hogy román nemzetiségűnek és hölgynek gondolták, s egyszer amerikai főnökei levélben fel is köszöntötték nőnap alkalmából.
Abszurd novellái, egypercesei többek közt az Irodalmi Jelen, a Helikon és a Székelyföld hasábjain és virtuális felületein jelentek meg. A Helikonban legutóbb 2021 decemberében közölt rövidprózát. Kevesen tudják róla, hogy színdarabokat is írt, ezek közül a Trón megjelent ugyan, de színpadra még nem került. Két drámája sikert ér el pályázatokon (Júdás – Szatmárnémeti Harag György Társulat: Drámaírók Nyílt Fóruma, 1995, valamint A színjáték – Magyar Rádió: Fiatal drámaírók pályázata, 1997).
A Bálint Tibor-díjat Kísérteti jelleggel című kötetével érdemelte ki, amely 2012-ben jelent meg a Hargita Kiadóhivatal gondozásában, s amelynek címét azóta is nagyon sokan következetesen félreolvassák és -mondják (én is besétáltam ebbe a csapdába), a kísértetből így lesz kísérlet.
Karcolataira aggathatjuk a minősítő elismerő jelzőket: morbid, abszurd, groteszk, bizarr. Mikola eljátszik a meghökkentő. elképesztő helyzetekkel, a megdöbbentő helyzetkomikummal, az abszurd tragikummal avagy a tragikomikus abszurddal, ugyanakkor játszik a nyelvvel is, erőssége külső valóságreferencia nélküli nyelvi humor is, aminek nem felel meg semmi az ‘objektív’ valóságban. Csak egyszerűen van.
Egyes megteremtett helyzetek, pontosabban „kanyarfúrós” helyzetértelmezések szimbolikussá, a saját életünk, létünk abszurditását vagy csak kisszerűségét leleplező szimbólumokká vagy metaforákká nőnek – különösen ilyen velejéig abszurd, háborús időkben.
A lejátszóra kattintva a február 28-i, hétfő délutáni 55 perces műsor kissé rövidített, szerkesztett változatát hallgathatják meg.
Szerkesztő-házigazda: Mihály István
Szerkesztő: mihaly.istvan, 2022 március 1, 14:03